Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Soutěž: Poznáváme vesmír bez hranic

Soutěž: Poznáváme vesmír bez hranic

soutez.jpg
Hvězdárna Valašské Meziříčí vyhlašuje v rámci projektu "Poznávání bez hranic", podpořeného Fondem mikroprojektů Programu Iniciativy společenství INTERREG IIIA Česká republika - Slovenská republika 2004 - 2006 soutěž s názvem "Poznáváme vesmír bez hranic".

Současné století se vyznačuje neustálým rozvojem informačních technologií a nárůstem množství dostupných i nabízených informací. Tato skutečnost často vede k informačnímu přesycení.Soutěž "Poznáváme vesmír bez hranic" je motivačním prvkem k rozvoji dovedností žáků základních a středních škol při vyhledávání a zpracovávání informací, studiu a prezentaci výsledků své práce. Cílem je přivést mládež zajímavou formou k většímu zájmu o přírodní vědy a využívání moderních multimediálních technologií k učení, poznávání a prezentaci poznatků (nikoliv jen k hrám).

Úkolem soutěžících je tvorba počítačové prezentace na jedno ze stanovených témat a její předvedení, doplněné výkladem.

Tématické okruhy prací:
Planety ve vesmíru
Náš kosmický domov
Slunce - naše hvězda
Kosmonautika - cesta k poznání
Hvězdná pokladnice

Kategorie:
Základní školy (8. a 9. třída) a odpovídající ročníky víceletých gymnázií
Střední školy

Práce musí být odevzdána nejpozději 15. června 2006 na adresu: Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí. Všichni soutěžící budou vyzváni k účasti v národním kole, kde budou svou práci prezentovat před publikem a porotou.Pět nejlepších soutěžících z každé kategorie postoupí do mezinárodního kola, které se bude konat 29. října 2006 ve Slovenské republice.

Práce budou hodnoceny podle následujících kritérií:
Volba tématu (náročnost)
Orientace v tématu a věcná správnost
Grafická úroveň zpracování
Originalita
Celková úroveň vystoupení před publikem

Další nezbytné technické informace naleznou zájemci o účast v soutěži na internetové adrese projekty.astrovm.cz.

Partnerem projektu je Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste, Dolinský potok 1278, 024 01 Kysucké Nové Město, Slovenská republika.

TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ. K JEHO REALIZACI BYLO VYUŽITO PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ, SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »