Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Španělský zápisník III
Ivo Míček Vytisknout článek

Španělský zápisník III

Pokračování reportáže z konference JENAM 2004 v Granadě.

prestavka.jpg
sova.jpg
prestavkamodel 100m teleskopu OWL
Odpoledni blok, ktery zacal v 16:00 byl venovan projektu PARTNeR, tedy vyziti radioteleskopu, ktery provozuje NASA ve Spanelsku (Robledo) / dost dobry napad - pro vyuku radioastronomie. Krome zakladnich principu (kalibrace, zpracovani referencnich dat a vlastni mereni) si studenti pomoci internetovskeho pristupu nastavi sledovany objekt a pak si stahnou ziskane vysledky. Ze si pri tom mohou na webkamere sledovat nataceni radioteleskopu nemusim ani pripominat... Pro narocnejsi zalezitosti mohou navic vyuzit i pripojeni na Goldstone v Kalifornii. Tolik teorie, prakticka ukazka byla poznamenana technickym vypadkem / inu generalni efekt, ale z ulozenych mereni se nakonec podarilo predvest, jak cela zalezitost funguje. Podotykam, ze oba prispevky byly v delce 15 min teorie a 30 prakticke pripojeni, vse vcetne diskuse. Oba prispevky moderovala ta lepsi polovina lidstva, rekl bych, ze pro divky a zeny je i podle zastoupeni na JENAMu astronomie stale zajimavejsi a v sale jsme byli tak pul na pul.

Posledni prispevek v sekci Vyuka astronomie prednesl Lucas Lara z mistni univerzity, ktera provozuje maly dalekohled, robotizovany a pristupny tak, ze lze predvadet astronomicka pozorovani ve tride. Vyhodou je nizka narocnost na techniku, naopak vysoke naroky jsou na pripojeni k internetu. (Prosimneporovnavejte se stavem u nas, INDOS je mrtev, co dal?) Demonstrovan byl priklad 25cm Schmidt-Cassegrainu s CCD kamerou 512x768 a menicem filtru. Pozorovani se pak deli na zakladni seznameni s moznostmi pozorovani obejktu na obloze, sledovanim mesicu Jupitera / akryty, prechody etc. a nasledne korekci ziskanych obrazu a fotometrii nasnimanych objektu. Jako sw vyuzivaji priklady v MATLABu. Mooc hezky to pan Lara predvedl - faktem je, ze nemusime mit ani tak perfektni vybavu jako spis napad a chut do zpracovani dat. Zisk vysledku je totiz nade vse - stale plati to okridlene: Work, finish, publish!

Dalsi program se tykal jednani EAS a po jeho skonceni pokracuje jednani SEA. Snad mohu prozradit, ze dalsi JEANM se uskutecni na univerzite v Liege v Belgii ve dnech 4.-8.7.2005 (pralinky a tresnove pivo to jisti :-)

Tak to je pro dnesek vsechno, zitra bude opet nabity program a den.




O autorovi



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »