Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Španělský zápisník III
Ivo Míček Vytisknout článek

Španělský zápisník III

Pokračování reportáže z konference JENAM 2004 v Granadě.

prestavka.jpg
sova.jpg
prestavkamodel 100m teleskopu OWL
Odpoledni blok, ktery zacal v 16:00 byl venovan projektu PARTNeR, tedy vyziti radioteleskopu, ktery provozuje NASA ve Spanelsku (Robledo) / dost dobry napad - pro vyuku radioastronomie. Krome zakladnich principu (kalibrace, zpracovani referencnich dat a vlastni mereni) si studenti pomoci internetovskeho pristupu nastavi sledovany objekt a pak si stahnou ziskane vysledky. Ze si pri tom mohou na webkamere sledovat nataceni radioteleskopu nemusim ani pripominat... Pro narocnejsi zalezitosti mohou navic vyuzit i pripojeni na Goldstone v Kalifornii. Tolik teorie, prakticka ukazka byla poznamenana technickym vypadkem / inu generalni efekt, ale z ulozenych mereni se nakonec podarilo predvest, jak cela zalezitost funguje. Podotykam, ze oba prispevky byly v delce 15 min teorie a 30 prakticke pripojeni, vse vcetne diskuse. Oba prispevky moderovala ta lepsi polovina lidstva, rekl bych, ze pro divky a zeny je i podle zastoupeni na JENAMu astronomie stale zajimavejsi a v sale jsme byli tak pul na pul.

Posledni prispevek v sekci Vyuka astronomie prednesl Lucas Lara z mistni univerzity, ktera provozuje maly dalekohled, robotizovany a pristupny tak, ze lze predvadet astronomicka pozorovani ve tride. Vyhodou je nizka narocnost na techniku, naopak vysoke naroky jsou na pripojeni k internetu. (Prosimneporovnavejte se stavem u nas, INDOS je mrtev, co dal?) Demonstrovan byl priklad 25cm Schmidt-Cassegrainu s CCD kamerou 512x768 a menicem filtru. Pozorovani se pak deli na zakladni seznameni s moznostmi pozorovani obejktu na obloze, sledovanim mesicu Jupitera / akryty, prechody etc. a nasledne korekci ziskanych obrazu a fotometrii nasnimanych objektu. Jako sw vyuzivaji priklady v MATLABu. Mooc hezky to pan Lara predvedl - faktem je, ze nemusime mit ani tak perfektni vybavu jako spis napad a chut do zpracovani dat. Zisk vysledku je totiz nade vse - stale plati to okridlene: Work, finish, publish!

Dalsi program se tykal jednani EAS a po jeho skonceni pokracuje jednani SEA. Snad mohu prozradit, ze dalsi JEANM se uskutecni na univerzite v Liege v Belgii ve dnech 4.-8.7.2005 (pralinky a tresnove pivo to jisti :-)

Tak to je pro dnesek vsechno, zitra bude opet nabity program a den.




O autorovi



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stopa mezinárodní stanice ISS nad jihozápadním obzorem

Další informace »