Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Španělský zápisník III
Ivo Míček Vytisknout článek

Španělský zápisník III

Pokračování reportáže z konference JENAM 2004 v Granadě.

prestavka.jpg
sova.jpg
prestavkamodel 100m teleskopu OWL
Odpoledni blok, ktery zacal v 16:00 byl venovan projektu PARTNeR, tedy vyziti radioteleskopu, ktery provozuje NASA ve Spanelsku (Robledo) / dost dobry napad - pro vyuku radioastronomie. Krome zakladnich principu (kalibrace, zpracovani referencnich dat a vlastni mereni) si studenti pomoci internetovskeho pristupu nastavi sledovany objekt a pak si stahnou ziskane vysledky. Ze si pri tom mohou na webkamere sledovat nataceni radioteleskopu nemusim ani pripominat... Pro narocnejsi zalezitosti mohou navic vyuzit i pripojeni na Goldstone v Kalifornii. Tolik teorie, prakticka ukazka byla poznamenana technickym vypadkem / inu generalni efekt, ale z ulozenych mereni se nakonec podarilo predvest, jak cela zalezitost funguje. Podotykam, ze oba prispevky byly v delce 15 min teorie a 30 prakticke pripojeni, vse vcetne diskuse. Oba prispevky moderovala ta lepsi polovina lidstva, rekl bych, ze pro divky a zeny je i podle zastoupeni na JENAMu astronomie stale zajimavejsi a v sale jsme byli tak pul na pul.

Posledni prispevek v sekci Vyuka astronomie prednesl Lucas Lara z mistni univerzity, ktera provozuje maly dalekohled, robotizovany a pristupny tak, ze lze predvadet astronomicka pozorovani ve tride. Vyhodou je nizka narocnost na techniku, naopak vysoke naroky jsou na pripojeni k internetu. (Prosimneporovnavejte se stavem u nas, INDOS je mrtev, co dal?) Demonstrovan byl priklad 25cm Schmidt-Cassegrainu s CCD kamerou 512x768 a menicem filtru. Pozorovani se pak deli na zakladni seznameni s moznostmi pozorovani obejktu na obloze, sledovanim mesicu Jupitera / akryty, prechody etc. a nasledne korekci ziskanych obrazu a fotometrii nasnimanych objektu. Jako sw vyuzivaji priklady v MATLABu. Mooc hezky to pan Lara predvedl - faktem je, ze nemusime mit ani tak perfektni vybavu jako spis napad a chut do zpracovani dat. Zisk vysledku je totiz nade vse - stale plati to okridlene: Work, finish, publish!

Dalsi program se tykal jednani EAS a po jeho skonceni pokracuje jednani SEA. Snad mohu prozradit, ze dalsi JEANM se uskutecni na univerzite v Liege v Belgii ve dnech 4.-8.7.2005 (pralinky a tresnove pivo to jisti :-)

Tak to je pro dnesek vsechno, zitra bude opet nabity program a den.




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »