Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Španělský zápisník IV
Ivo Míček Vytisknout článek

Španělský zápisník IV

Pokračování reportáže z konference JENAM 2004 v Granadě.

Alhambra.jpg
Zivot v Granade se zacina po zapadu Slunce, do te doby jakoby silide opravdu setrili sily. o pul desate vecer je jeste 27 st.,ale to uz je prijatelne na vychazku ulicemi. Prosel jsem sihlavni ulice a okoli katedraly a nakonec usadil na terase zapadlehospudky ve ctvrti Albaycin s vyhledem na Alhambru, znamoumaurskou cervenou pevnost. Pod pomerancovnikem si uzivam pohledna zhave uhliky svetel mesta pode mnou, divam se na rozzihajicise hvezdy a posloucham ruchy okoli i kytarove variace a tleskanido rytmu, ktere se nese pres strechy. Do toho se misi vunemistnich specialit a sili vune jasminu, po stene prebehnejesterka - proste vecer v Granade. V ulickach vystlanych oblazkyse prochazim kolem arabskych kramku a exotika orientu se tunachazi na dosah ruky.

ulice.jpg
Spat jdu az hodne po pulnoci a netusim comne rano ceka: budicek uz o pul sedme. Nevyhoda otevreneho oknaspociva v tom, ze je slyset z venku vse co souvisi s rannimvstavanim. Tady je to navic zpestrene umyvanim ulicek - prosteparta umyvacu (snimek) se s hadici pripojuje postupne na hydrantyveskere pozustatky noci splachuje do kanalku. Ulicemi proudi vodaa pomaha zalevat zelene pasy ci stromy v jejich okoli. Dobre ranov Granade. Teprve svita, posun casu je dobre patrny, byt tu majistejne jako my SELC a tak vyuzivam brzky budicek na prochazkuulicemi a hledem najlepsi vyhled na Alhambru v rannim svitani(snimek). V kongresovem palaci zaciname v 9:00 a tak se rychlesnazim projit ulickami zpet do centra na autobus. Ale je tohotolik, co by se dalo obdivovat, ze je mi velmi dobre jasne, conestihnu.

Dopoledni program jsem si rozdelil na dve casti - nejprve jsem navstivil sekci venovanou vyvoji Mlecne drahy a podobnym galaxiim. Je dobre vedet, co se deje u nas "doma" a tak jsem vyslechl prednasku Brigitte Nordstroem na tema Evoluce Galaxie. Rekapitulovala stav vyzkumu Slunci podobnych hvezd v nasem okoli a predstavila plan pozorovani na dalsi obdobi. Behem 15 let predpoklada, ze dojde k zisku takovych dat, ze se budeme moci lepe orientovat v osudech ramen Galaxie. Technicke prostredky a nove postupy davaji nadeji, ze budeme moci simulovat tento vyvoj. Dalsi vystoupeni jsem absolvoval v sekci Realnych a virtualnich pristroju. Spanele jsou velmi hrdi na svuj novy dalekohled GTC na Kanarskych ostrovech, prumer 10,4 m mluvi za vse. GTC se nachazi ve stadiu dokonceni, prvni svetlo ocekavaji v polovine pristiho roku. Dalsi cast byla venovana jednotlivym pristrojum pro GTC / predevsim se mluvilo o spektroskopech a zobrazovacich zarizenich ELMER, OSIRIS, CanariCam a NAHUAL.

Související články:
Španělský zápisník III
Španělský zápisník II
Španělský zápisník, den -1, 0, 1




O autorovi



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »