Pokračování reportáže z konference JENAM 2004 v Granadě.
Zivot v Granade se zacina po zapadu Slunce, do te doby jakoby silide opravdu setrili sily. o pul desate vecer je jeste 27 st.,ale to uz je prijatelne na vychazku ulicemi. Prosel jsem sihlavni ulice a okoli katedraly a nakonec usadil na terase zapadlehospudky ve ctvrti Albaycin s vyhledem na Alhambru, znamoumaurskou cervenou pevnost. Pod pomerancovnikem si uzivam pohledna zhave uhliky svetel mesta pode mnou, divam se na rozzihajicise hvezdy a posloucham ruchy okoli i kytarove variace a tleskanido rytmu, ktere se nese pres strechy. Do toho se misi vunemistnich specialit a sili vune jasminu, po stene prebehnejesterka - proste vecer v Granade. V ulickach vystlanych oblazkyse prochazim kolem arabskych kramku a exotika orientu se tunachazi na dosah ruky. Spat jdu az hodne po pulnoci a netusim comne rano ceka: budicek uz o pul sedme. Nevyhoda otevreneho oknaspociva v tom, ze je slyset z venku vse co souvisi s rannimvstavanim. Tady je to navic zpestrene umyvanim ulicek - prosteparta umyvacu (snimek) se s hadici pripojuje postupne na hydrantyveskere pozustatky noci splachuje do kanalku. Ulicemi proudi vodaa pomaha zalevat zelene pasy ci stromy v jejich okoli. Dobre ranov Granade. Teprve svita, posun casu je dobre patrny, byt tu majistejne jako my SELC a tak vyuzivam brzky budicek na prochazkuulicemi a hledem najlepsi vyhled na Alhambru v rannim svitani(snimek). V kongresovem palaci zaciname v 9:00 a tak se rychlesnazim projit ulickami zpet do centra na autobus. Ale je tohotolik, co by se dalo obdivovat, ze je mi velmi dobre jasne, conestihnu.
Dopoledni program jsem si rozdelil na dve casti - nejprve jsem navstivil sekci venovanou vyvoji Mlecne drahy a podobnym galaxiim. Je dobre vedet, co se deje u nas "doma" a tak jsem vyslechl prednasku Brigitte Nordstroem na tema Evoluce Galaxie. Rekapitulovala stav vyzkumu Slunci podobnych hvezd v nasem okoli a predstavila plan pozorovani na dalsi obdobi. Behem 15 let predpoklada, ze dojde k zisku takovych dat, ze se budeme moci lepe orientovat v osudech ramen Galaxie. Technicke prostredky a nove postupy davaji nadeji, ze budeme moci simulovat tento vyvoj. Dalsi vystoupeni jsem absolvoval v sekci Realnych a virtualnich pristroju. Spanele jsou velmi hrdi na svuj novy dalekohled GTC na Kanarskych ostrovech, prumer 10,4 m mluvi za vse. GTC se nachazi ve stadiu dokonceni, prvni svetlo ocekavaji v polovine pristiho roku. Dalsi cast byla venovana jednotlivym pristrojum pro GTC / predevsim se mluvilo o spektroskopech a zobrazovacich zarizenich ELMER, OSIRIS, CanariCam a NAHUAL.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu