Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Španělský zápisník VI
Ivo Míček Vytisknout článek

Španělský zápisník VI

Pokračování reportáže z konference JENAM 2004 v Granadě.

Streda, den treti

Dopoledni blok byl venovan v sekci vzdelavani prehledu o historii astronomickeho vzdelavani. Myslim si ze tady se da u nas najit spousta podnetu a bylo pro mne potesitelne, ze se pani V. Trimble ve svych ukazkach casto dostavala "do ceskych luhu a haju", pravda z prelomu 16. a 17 stoleti.

Nasledujici ukazky byly venovany aktivitam astronomickych spolecnosti, ktere predvedly sve vysledky z minulych let / s durazem na uspechy i problemy /, ale ponejvice z prechodu Venuse v tomto roce.

Spolecny jmenovatel problemu jsou penize, podpora vlady - min. skolstvi, spoluprace s tiskem. Neco mi to pripomina, byt nase vysledky ve srovnani s evropskymi zememi jsou velmi solidni - predevsim pocet aktivnich skol hovori v nas jednoznacny prospech.

Spolecne prednasky, ktere zakoncovaly dopoledni program byly dve: Nejprve byla rec o projektu ALMA. Velke ocekavani ze soustavy 64 raditeleskopu s prumerem 12m v nadmorske vysce 5000m v Atacame (Chile). Pierre Cox zrekapituloval soucasny stav, prvni pouzitelne mereni lze ocekavt od instalovanych 6 anten v r.2007, komplet bude fungovat v r. 2012. Spolu s JWST a soustavou pozemsky dalekohledu ci VLA bude predstavovat vyplneni mezery mezi VLA a optickymi zarizenimi a hlavne bude dosahovat velmi vysokeho rozliseni, takze v kombinaci s ostatnimi snimky poslouzi proidentifikaci "chladnych" casti jak v nasi Slunecni soustave, tak v Galaxii ci okolnich galaxiich. Tohle dilo bude vazne velke, umite si predstavit, jak po nahorni planine v 5000 m n.m. jezdi nakladaky, ktere musi presne prepravit svuj drahoceny naklad, tohle asi budou ridici dost tezce rozdychavat...

Vystoupeni Bianky Poggianti venovane galaxiim a jejich spektralnimu vyvoji od se neslo v duchu prehledu spektralnich analyz struktur a moznemu dalsimu vyvoji. Tady jsem byl ale odvolan k zalezitostem spojenym s odpolednim jednim EAS a tak snad budu moci doplnit udaje z nejakeho separatu.

Po obede se setkani EAS zabyvalo hlasovanim o zmenach stanov, revizni zpravou a stavem hospodareni a vyhlidkami na novy rok, resp. dalsi. CAS jako clen EAS se aktivne podili na jeji cinnosti, pripomenulo se setkani IAU v Praze v r. 2006. Nasledoval Job market, ktery predstavuje vymenu informaci o moznostech dalsich studii ci aktivni spoluprace na projektech v nejruznejsich institucich. Jejich seznam pozadavku koloval z ruky do ruky a predevsim mezi studenty byl o tento material velky zajem.

Tak tolik zatim v kratkosti, nad internetem zde zacina tezka doba / lide se zde vic a vic snazi poslat zpravu domu a nebo si jen tak nezavazne chatuji ci ctou sportovni zpravy.

Vice obrazku se pokusim prinest pri dalsim pokusu o ziskani mista u PC, ted jsme byli cekajicimi "vyhnani", inu 15 minut je jim prilis...

nastup_k_autobusum.jpg
nastup k autobusum smer Alhambra
asist_na_mop.jpg
asistentky tu jezdi na skutrech - v tom provozu mezi auty to fakt umi
asistentky.jpg
rano nas informuji o zmenach

Související články:
Španělský zápisník V
Španělský zápisník IV
Španělský zápisník III
Španělský zápisník II
Španělský zápisník, den -1, 0, 1




O autorovi



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »