Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Úpičtí hvězdáři v Litomyšli

Úpičtí hvězdáři v Litomyšli

Litomysl - Upice
Litomysl - Upice
Město Litomyšl je známo nejen svými krásnými a vzácnými kulturními památkami, ale má také svou významnou astronomickou minulost. Právě zde se narodilo či pobývalo několik významných astronomů, o jejichž působení nalezneme zprávy nejen v místních archivech. Ale ani současní obyvatelé města svůj zájem o krásy oblohy neskrývají.
Fotografie: 13. března 2007, Milan Kment.

Projevili jej nejen při několika akcích astronomického rázu, které se v Litomyšli v minulých letech uskutečnily, ale také při prvním z řady čtyř plánovaných pozorovacích večerů. Ten se s účastí okolo sta zájemců uskutečnil 13. března tohoto roku. Obyvatelé města se sešli s astronomy z úpické hvězdárny v prostorách místního zámku. Po vyslechnutí dvou přednášek, ve kterých se seznámili nejen s objekty na obloze, ale i s úpickou hvězdárnou, se všichni odebrali na nádvoří. Zde bylo možno ty nejhezčí objekty pozorovat několika dalekohledy. Počasí přálo a v okolí zámku bylo zhasnuto veřejné osvětlení, nebylo tedy snad ničeho, co by pozorování v tak krásném prostředí rušilo.

To však bylo pouze první setkání. Další se uskuteční již brzy – 15. května 2007. Začátek přednášky je naplánován na půl deváté a po hodině již bude možno z nádvoří zámku pozorovat taje noční oblohy. Samozřejmě pokud to počasí dovolí. O přednášku však nepřijdete v žádném případě. Všichni zájemci o pozorování jsou srdečně zváni. Další podrobnosti o akci lze nalézt na internetovém portálu města Litomyšl.




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.



12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce v Ca-k Foceno přez refraktor 140/980 s maskou100. Modul Ca-k, kamera ASI 1600MM.

Další informace »