Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vesmír Martina Reese

Vesmír Martina Reese

vesmir.jpg
Knižní trh je nasycen nejrůznějšími knihami o různé kvalitě obsahu i formy. Před několik dny však vyšla kniha, u které stojí za to se na chvíli zastavit a upozornit na ni potenciální čtenáře. Jedná se o knihu - či spíše obrazovou encyklopedii - pod názvem Vesmír.

Její uvedení na trh bylo provázeno přiměřeným a pochopitelným mediálním povykem. Kniha, jejímž hlavním editorem byl známý popularizátor a autor mnoha velmi dobrých knih Martin Rees, splňuje očekávání, které do ní vkládala veřejnost. Byla vydána v podobě reprezentativní obrazové encyklopedii o rozměrech 300 x 250 mm, v kartónovém obalu. Na svých celkem 512 stranách podává základní informace o jednotlivých oblastech, jevech či tělesech nejen blízkého, ale i vzdáleného vesmíru. Rejstřík a slovníček pojmů jsou samozřejmostí.

Navíc obsahuje velmi kvalitní a nápadité hvězdné mapky, na kterých jsou přehledné odkazy na planety, hvězd a jiná nebeská tělesa viditelná ze Země. Tyto mapky nám umožní nalézt objekty a prohlédnout si viditelný vesmír měsíc po měsíci. Jsou doplněny vyčerpávajícím průvodcem po souhvězdích s mnoha užitečnými informacemi.

Tento kompletní, bohatě ilustrovaný průvodce krásami a tajemstvími vesmíru by neměl chybět v knihovně nejen zájemce o astronomii a pozorování, ale vás všech, které zajímají přírodní vědy, příroda, prostě vás zvídavých

Knihu si můžete zakoupit i ve specializovaném internetovém obchodě zaměřeném na oblast vybraných přírodních věd, kde najdete i další informace. Nakladatelství Aldebaran.

Ukázka z knihy:

vesmir01.jpg
vesmir02.jpg
vesmir03.jpg
vesmir04.jpg
vesmir05.jpg
vesmir06.jpg
vesmir07.jpg
vesmir08.jpg
 
vesmir09.jpg
vesmir10.jpg
 




O autorovi

Libor Lenža

Libor Lenža

Narodil se v roce 1969 a již od mladých let se věnoval přírodě a technice. Na počátku studia střední školy se začal věnovat astronomii. Nejprve působil v Klubu astronomů v Havířově pod vedení Ing. Miloně Bury a dalších. Jeho zájem o astronomii i kosmonautiku se rychle prohluboval. Již od mladých let se věnuje popularizaci nejen astronomie a kosmonautiky. V roce 1991 začal pracovat na Hvězdárně Valašské Meziříčí jako odborný pracovník se zaměřením na pozorování projevů sluneční aktivity, ale i další oblasti observační astronomie a popularizaci. V roce 1995 se na této instituci ujal práce ředitele. Ve vedení této hvězdárny působí do dnešních dnů. Věnuje se také řízení projektů a projektových úkolů nejen v oblasti astronomie. Zakládal Valašskou astronomickou společnost, několik funkčních období působil jako její předseda. Spolupracuje s Českou astronomickou společností a dalšími organizacemi. Připravuje a organizuje řadu aktivit, akcí a projektů a také přednáší. Kromě astronomie se věnuje také dalším oblastem přírodních věd, zejména geologii, chemii, spektroskopii, ale také novým technologiím a energetice.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »