Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vesmírně nesmírný rok Hvězdárny a planetária Brno

Vesmírně nesmírný rok Hvězdárny a planetária Brno

Navzdory omikronovým hrozbám, navzdory komplikovanosti doby, navzdory rostoucím nákladům, pracovníci Hvězdárny a planetária Brno, ve spolupráci s městem Brnem, za rok 2022 na svých akcích přivítali 223 877 návštěvníků. Rekord z „předkovidového“ roku 2019 byl tudíž překonán o více než 54 000 lidí. Ale není to jenom o číslech…

„Musím konstatovat, že rok 2022 pro nás byl neuvěřitelně divokou jízdou,“ komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky. „Díky všeobecně známým důvodům jsme se nemohli držet dlouhodobých plánů nebo zažitých schémat a vytvářeli jsme naše projekty za pochodu, dle aktuální situace. Zcela jistě se nám vyplatil risk s uvedením řady nových představení, vrátila se nám vstřícná komunikace se světem, svůj význam určitě měla on-line komunikace s milovníky astronomie a samozřejmě ty největší akce realizované ve veřejném prostoru. Jednoduše řečeno, neseděli jsme s pláčem v koutě, udrželi jsme si pozitivní náhled na věc, nevzdávali to a milovali vesmír.“

V roce 2022 jsme na Kraví hoře upořádali několik „přívalových“ akcí; březnové Dny elektronové mikroskopie ozdobila připravená obří Nanostruktura, v červenci a srpnu jsme čelili neuvěřitelnému zájmu o nafukovací modely těles Sluneční soustavy, které doplnila Heliosféra, počátkem září jsme naplnili jeden z pavilonů brněnského výstaviště na Festivalu vědy.

V digitáriu bylo možné zhlédnout hned několik výpravných představení: Pejsek a kočička, kteří letěli do vesmíru, pobavili nejmenší kosmoplavce, totéž se zopakovalo s 3-2-1 START! s křečkem Elonem. Naopak Polární záře vykouzlily úsměv na tváři všech dospělých romantiků a virtuálních cestovatelů. Úspěch také měly některé 3D reprízy, třeba Vesmír, Příběh nekonečných poutníků a Vesmírné oázy.

Věnovali jsme se propagaci Gregora Johanna Mendela, u příležitosti jeho narozenin vyšly dva volně dostupné magazíny a do světa se rozběhl krásný animák od Venduly Chalánkové a Jána Obyšovského. Pokračovala naše snaha upozornit na Kurta Gödela, který je víc známý ve světě než ve vlastním rodišti.

Ministerstvo životního prostředí v říjnu 2022 v našich prostorách zorganizovalo mezinárodní workshop Světelné znečištění 2022 se zástupci 19 evropských států. Společně pak vyhlásili Brno Appeal to reduce light pollution in Europe, která byla představena Evropské komisi a také na prosincovém zasedání Rady pro životní prostředí.

Jelikož stále kultivujeme naše mezinárodní vztahy, byli jsme rádi, že se podařilo zorganizovat velmi úspěšný Fulldome Festival Brno, na nějž bylo vybráno 36 soutěžních filmů ze 14 zemí. Podívat se na ně přijelo 150 návštěvníků ze 20 zemí světa – od Spojených států amerických až po Tchaj-wan!

Podařilo se nám také dokončit komplikovanou rekonstrukci dvojice astronomických kopulí z roku 1954 a realizovat rozsáhlý projekt velké Dešťovky, díky které se v příštím roce zazelená okolí naší budovy.

To, že rok 2022 byl veselejším než předcházející období, prokázalo lednové vyhlašování Vinařství roku a květnová mezinárodní konference Konopí a věda, připravená pracovníky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a Sdružením pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin.

„Samozřejmě, počty návštěvníků na některých našich akcích v otevřeném prostoru se špatně odhadují,“ dodává Jiří Dušek. „Příkladem může být Festival planet. Našim sálem digitária tehdy prošlo 15 tisíc platících diváků, kdyby na každého připadali 3 neplatící v parku, pak hravě dosáhneme čísla 60 tisíc. Celkem 223 877 návštěvníků na 1 654 akcích je každopádně neuvěřitelný úspěch. Děkuji všem pracovníkům, vědychtivým návštěvníkům a samozřejmě městu Brnu, bez jehož pomoci bychom nemohli existovat.“

Aktivity brněnské hvězdárny nejsou jen o číslech, nýbrž také o kvalitě. Již nyní víme, co jsme si pro naše návštěvníky nachystali na rok 2023. Navázali jsme spolupráci s Alešem Svobodou, kterého Evropská kosmická agentura vybrala jako záložního kosmonauta. Na přelomu února a března uvedeme nové představení Živý vesmír, následované pohádkou O utrženém sluchátku. Vzpomeneme také na 45. výročí letu Vladimíra Remka do vesmíru i narozeniny filozofa Kurta Gödela.

Po celé první pololetí budeme chystat hned několik nových, obřích nafukovacích modelů. Ten nejpodivuhodnější předvedeme opět v červenci a srpnu. V září zorganizujeme Festival vědy a další premiéry v digitáriu. Čeká nás také několik zajímavých vesmírných úkazů i událostí v kosmonautice. V roce 2023 nebude samozřejmě chybět ani Vinařství roku a konference o konopí. Tentokráte rovnou dvoudenní.

My na Hvězdárně a planetáriu Brno totiž milujeme vesmír.
O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »