Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis 135 – tématické číslo věnované 100+5 letům České astronomické společnosti

Vychází Astropis 135 – tématické číslo věnované 100+5 letům České astronomické společnosti

Obálka Astropisu 135 (léto 2023) věnovanému České astronomické společnosti

Speciální číslo časopisu Astropis vydané v létě 2023 je věnováno významnému výročí České astronomické společnosti. Na mimořádných 52 stranách přináší velké množství článků svázaných s historií a současností této vědecké společnosti.

Články Ing. Pavlouska nás provedou tématy ČAS a Štefánikova hvězdárna na Petříně, ČAS a její Říše hvězd, ba i Temnými stránkami historie, s Dr. Šímou vzpomeneme osobu Bohumila Šternberka. Připomeneme si jednotlivé sekce ČAS, ale vzpomeneme i oslav 100letého výročí s poštovní známkou a mincí a mnoha dalších akcí spojených s ČAS.

Jako vždy věříme, že se vám nové číslo časopisu Astropis bude líbit.

Vaše redakce.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Přehled z obsahu časopisu
[2] Web časopisu Astropis
[3] Facebook AstropisuO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Česká astronomická společnost, Astropis


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »