Vysoké Tatry jsou po 19. listopadu jiné
Pro ty z vás, kdo jste navštívili Vysoké Tatry, jezdili na Skalnaté Pleso, navštěvovali Astronomický ústav SAV bude příští návštěva Vysokých Tater zřejmě šokem. 19. listopadu 2004 se nad střední Evropou přehnal orkán, jehož následkem je více jak 250 km2 zdevastovaného lesa ve Vysokých Tatrách.
BBC: Podle ministra životního prostředí Lászla Miklóše postihla Tatry největší přírodní katastrofa na Slovensku za posledních sto let. Páteční vichřice úplně zničila části tatranských lesů. Škody se budou podle dosavadních odhadů pohybovat v řádech miliard korun. Některé prognózy tvrdí, že se škody v Tatrách budou odstraňovat až 20 let. "Je naprosto jisté, že charakter Tatranského Národního parku se po této katastrofě zcela změní," konstatoval ministr. Podle jeho názoru bude třeba v budoucnosti v Tatrách preferovat více druhů dřevin tak, aby měly lesy smíšený charakter s větším podílem listnatých stromů. "Můžeme říci, že ty nejcennější lesy zůstaly; nejvíce byly vichřicí postiženy monokulturní smrkové lesy," poznamenal Miklós. Polámané jsou tisíce stromů, na některých místech les zcela zmizel.
Pravda: Kalamitu vo Vysokých Tatrách má na svedomí studený front, ktorý v piatok popoludní prechádzal tatranskou oblasťou, za ktorým vpadol od severozápadu studený vzduch, sprevádzaný zrážkami, ale najmä silným vetrom. Vietor dosiahol v Poprade v nárazoch rýchlosť 123 km/h, čo už je sila orkánu. Na Lomnickom štíte namerali meteorológovia až 166 km/h. Najsilnejší vietor fúkal na Chopku, kde meteorológovia namerali 173 km/h, informoval vedúci meteorologickej stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu na popradskom letisku Pavel Záhoranský

