Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Workshop ve Valašském Meziříčí 5.-6. května 2007

Workshop ve Valašském Meziříčí 5.-6. května 2007

V rámci projektu "Pod společnou oblohou" proběhne začátkem května setkání astronomů a zájemců z řad mládeže. Hlavním tématem bude využití spektroskopie ve stelární astronomii. V současnosti se tato technika dostává i do rukou amatérských astronomů. Z tohoto důvodu budou přednášky věnovány využití této techniky i sestavení pozorovacího programu. Přesný program bude zvěřejněn na našich webovských stránkách.

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií. K jeho realizaci bylo využito prostředků fondu mikroprojektů spravovaného regionem Bílé Karpaty.

Zájemci o tuto akci se mohou přihlásit, nejlépe e-mailem na adresu lsmelcer@astrovm.cz nebo telefonicky na čísle 777 82 88 86. Máte možnost se ubytovat přímo na hvězdárně (jedna noc 115 Kč, dvě noci 160 Kč). Počítá se se zahájením v sobotu 5.5., ale je možné přijet již v pátek. Kapacita lůžek je pro 20 lidí nebo astronomů.

Předběžně mohu za sebe prohlásit, že budu mít připravené přednášky o spektroskopii dlohoperiodických proměnných hvězd, problematice čáry H alfy ve spektru symbiotické hvězdy YY Her. Měla by proběhnout diskuse na tema spektrografu od firmy SBIG model SGS, co by se s tím dalo dělat a podobně.

Účast dále přislíbili pan Josef Ladra se svým vybavením pro spektroskopii, Petr Škoda z ondřejovské hvězdárny, Karol Petrík z hvězdárny v Hlohovci, Pavol Dubovský z Kolonice a Jaroslav Jašek z Brna. Další přednášející jsou vítáni.




O autorovi

Ladislav Šmelcer

Ladislav Šmelcer

Narozen v roce 1966 v Liberci, kde byl také zasažen astronomií již za raného mládí. Hlubšího vzdělání v astronomii se mu dostalo na pomaturitním studiu ve Valašském Meziříčí v letech 1988 - 1990. Prostředí se mu natolik zalíbilo, že na Hvězdárně Valašské Meziříčí pracuje od roku 1996 doposud. Hlavním jeho zájmem je fotometrie proměnných hvězd.



30. vesmírný týden 2026

30. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 7. do 26. 7. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko na západě Venuše. Ráno je vidět Saturn a slabý Neptun, nízko nad severovýchodem také Mars a Uran. Aktivita Slunce je zřejmě jen přechodně nízká. Vyhledat můžeme kometu 10P/Tempel 2. Super Heavy Starship nakonec v noci na pátek po zážehu motorů neodstartovala k plánovanému 13. letu, odklad znamená další pokus v tomto týdnu. Před 15 lety jsme mohli naposledy sledovat na obloze raketoplán.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 10P/Templ

Kometa 10P/Templ dalekohledem Seestar30 z Rokycan 21.7.2026

Další informace »