Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Zveme vás na setkání SMPH ve Ždánicích
Martin Zima Vytisknout článek

Zveme vás na setkání SMPH ve Ždánicích

Hvězdárna Ždánice
Autor: Martin Mašek

Kromě podzimního semináře Společnosti pro meziplanetární hmotu se stává tradičním i letní setkání SMPH na Ždánické hvězdárně a planetáriu Oldřicha Kotíka, které se uskuteční v termínu 15. – 16. 7. 2023.

Jelikož je Ždánic v ČR více, v tomto případě se jedná o Jihomoravský kraj a jsou poblíž Kyjova. V rámci dodatečných a lákavých popisů by mohly zaujmout pojmy Moravské Toskánsko a vinařská oblast :-)

Minulé roky býval termín v srpnu, letos je už dříve – v červenci. Konkrétně 15. – 16. 7., snad si ale i tak najde své účastníky, kteří nebudou zrovna na dovolené u moře, na horách...

Přihlášky na setkání ve Ždánicích ZDE.

Setkání je naplněno přednáškami, prohlídkou hvězdárny, technickými úpravami kamer na pozorování meteorů; diskutuje se na témata meziplanetární hmoty a organizačně-spolkové. Je možné navštívit program v planetáriu, pak pozorování na hvězdárně, pokud počasí přeje. Do noci (a případně až do rána) se protáhne společenské posezení s kytarou :-)

Drobné pohoštění bývá součástí setkání, obědy a večeře se řeší restaurací, dovozem jídel, či přípravou jídel na místě.

Nocleh je možný v budově ve spacáku na karimatce. Pohodlnější ubytování si zájemci rezervují sami (ve Ždánicích se lze ubytovat např. v Radlovci, U Golema...).
O autorovi

Martin Zima

Martin Zima, předseda Společnosti pro meziplanetární hmotu, kolektivního člena ČAS se statutem sekce.

Štítky: Hvězdárna Ždánice, SMPH


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Observatorio del Teide

Ikonické observatoře pro pozorování hlubokého vesmíru pod centrem naší galaxie. Tenerife má opravdu nezapomenutelně překrásnou noční oblohu. Pohled jak na pouštní vesnici ze Star Wars George Lucase :)

Další informace »