Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Blízkozemní planetky amatérsky i ohmatané velkými radioteleskopy

Blízkozemní planetky amatérsky i ohmatané velkými radioteleskopy

Radioteleskop v Goldstone zachytil planetku 2024 MK 30. 6. 2024 když byla necelých 300 000 km od Země. Teleskop NASA je součástí Deep Space Network
Autor: NASA/JPL-Caltech

V okolí Země se pohybuje každý den několik známých planetek. A zároveň i mnoho menších dosud neobjevených. Když s námi srazí ty nejmenší, udělají možná radost nějakému astronomovi v podobě jasného meteoru, bolidu. Ty velké, v řádu metrů nebo dokonce stovek metrů, pozorujeme většinou dál, než je náš Měsíc. Jednou za čas ale i více než 100m planetka mine Zemi opravdu těsně ve vzdálenosti menší než je vzdálenost Měsíce. Tyto planetky jsou dostupné i amatérskými dalekohledy a zaměřují se na ně i velké radioteleskopy. Dnes se ohlédneme za průletem planetky 2024 MK, protože tak těsný průlet tak velkého tělesa je přeci jen vzácný a nastává maximálně jeden za rok.

Planetka 2024 MK má nepravidelný tvar o maximálním rozměru asi 150 metrů. Přesto byla objevena jen krátce před největším přiblížením k Zemi. Přitom podobná tělesa představují v případě dopadu velkou hrozbu pro část území nějakého státu. Stačí si jen vybavit případ z roku 1908 nad neobydlenou tajgou ruské řeky Tungusky, kde je velikost dopadlého tělesa odhadována na 60 metrů a navíc vybuchl ještě před dopadem na zemský povrch. Přesto polámal stromy v oblasti tisíců kilometrů čtverečních.

Asteroid 2024 MK na animaci z radarových odrazů planetárního radioteleskopu NASA v Goldstone Autor: NASA/JPL-Caltech
Asteroid 2024 MK na animaci z radarových odrazů planetárního radioteleskopu NASA v Goldstone
Autor: NASA/JPL-Caltech
Naše možnosti objevit podobná tělesa včas jsou tedy stále omezeny, ale zlepšují se s vývojem pozorovací techniky. Hodně se to může zlepšit se spuštěním do provozu dalekohledu LSST, dnes Observatoře Very C. Rubinové. Tato observatoř se začne letos testovat a v srpnu 2025 má být spuštěna přehlídka oblohy. Nakonec je to ale o štěstí, a tak se většinou jen dozvíme, že byla objevena další velká blízkozemní planetka a naštěstí nás bezpečně minula, jako tomu bylo i v případě asteroidu 2024 MK.

Tato planetka byla objevena 16. června 2024 a díky následným pozorováním pozemských observatoří, kde hrají významnou roli i naši astronomové na Kleti a v Ondřejově, byla zpřesněna její dráha. Bylo zjištěno, že 29. června nás má minout ve vzdálenosti 0,8 LD (lunar distance, vzdálenost Země-Měsíc, průměrně 384 400 km). Takto blízko se planetky opravdu běžně nevyskytují. Za velmi blízký průlet můžeme považovat i vzdálenost 1,5 mil. km (0,1 astronomické jednotky nebo 4 LD). 

Infografika k průletu planetky 2024 MK koncem června 2024 Autor: ESA
Infografika k průletu planetky 2024 MK koncem června 2024
Autor: ESA

Planetka nebyla během největšího přiblížení viditelná z ČR, ale hned jak to šlo, zaměřil se na ni Milan Antoš z Jablonce nad Nisou, známý pozorovatel, který se rád zaměřuje právě na podobná tělesa, ale i obtížnější objekty, jako jsou vzdálené družice, sondy nebo slabší supernovy. Planetka 2024 MK měla v té době, kolem půlnoci z 29. 6. na 30. 6. 2024, na naší obloze jasnost asi 11,1 magnitudy a byla od nás asi 420 tisíc km, tedy jen o málo víc než Měsíc. Planetka se na snímku jeví jako poskakující tečka mezi nehybnými hvězdami. Takto se pohnula během jediné minuty. Použitý dalekohled o průměru 20 cm je světelný RASA 8 s ohniskem 400 mm.

Pohyb planetky 2024 MK mezi hvězdami 29. 6. 2024 ve 22:38 UT Autor: Milan Antoš
Pohyb planetky 2024 MK mezi hvězdami 29. 6. 2024 ve 22:38 UT
Autor: Milan Antoš

Planetku 2024 MK se podařilo také ohmatat planetárním radarem NASA v americkém Goldstone. Část ze série snímků je v úvodním obrázku. Níže je další planetka a její měsíček, která nás minula poměrně těsně, ve vzdálenosti 4 mil. km (na 1,6 km velkou planetku je to docela blízko).

Radar v Goldstone vytvořil těchto sedm obrazů planetky 2011 UL21 o průměru 1,6 km když se přiblížila k Zemi 27. června 2024. Přestože byla od nás 4 miliony km, podařilo se slabě zachytit i drobný bod nedaleko, její měsíček. Autor: NASA/JPL-Caltech
Radar v Goldstone vytvořil těchto sedm obrazů planetky 2011 UL21 o průměru 1,6 km když se přiblížila k Zemi 27. června 2024. Přestože byla od nás 4 miliony km, podařilo se slabě zachytit i drobný bod nedaleko, její měsíček.
Autor: NASA/JPL-Caltech

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Snímky planetek radioteleskopy NASA
[2] Inforgrafika ESA k průletu planetky 2024 MK
[3] Tunguská událost
[4] Spaceweather.com nabízí dole na stránce přehled průletů planetek kolem ZeměO autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Blízkozemní planetka, 2024 MK


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »