Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Blízký průlet Mars Expressu kolem Phobosu

Blízký průlet Mars Expressu kolem Phobosu

Phobos očima družice Mars Express
Phobos očima družice Mars Express
Sonda Mars Express, dítko Evropské kosmické agentury, které se v okolí rudé planety toulá již více než šest let, se včera přiblížila téměř na dotek jednomu z jeho měsíců - Phobosu. Průlet ve vzdálenosti 67 km byl pouze jedním ze série blízkých přiblížení, která mají pomoci odhalit složení a původ měsíčku. Předpokládá se, že podobné složení mají i další měsíce "druhé generace" ve sluneční soustavě, tj. tělesa vzniklá až po zformování samotných planet a původních měsíců.

Phobos je zvláštní těleso. Už delší dobu víme, že to není pevné těleso (v obvyklém významu tohoto spojení), ale spíš slepenec kamení, který je velmi porézní - tak moc, že dokonce až třetina jeho objemu jsou ve skutečnosti skryté dutiny (takové gigantické jeskyně).

Včerejší průlet, při němž sonda sloužila jako inteligentní bójka proplouvající gravitačním polem měsíčku, byl pečlivě monitorován ze Země výměnou rádiových signálů se sondou, z jejichž dopplerovského posunu by po pečlivé analýze mělo vyplynout rozložení gravitačního pole v těsné blízkosti Phobosu. Podařilo se získat data i z okamžiku největšího přiblížení k měsíčku, takže vědci mají naději, že se jim podaří zjistit víc o vnitřním uspořádání "hromady sutě", jak se Phobosu (a podobným tělesům) poněkud nelichotivě přezdívá.

Při dalších průletech, které jsou naplánovány na příští týdny, by sonda měla pořídit velmi podrobné snímky povrchu Phobosu (při posledním průletu byly všechny přístroje kromě rádiového komunikátoru vypnuté), takže se můžeme těšit i na sérii obrázků.

Odkazy:
[1] Mars Express - Phobos Flyby Success
[2] Mars Express Blog
[3] Closest Phobos flyby gathers data




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »