Zatím velmi úspěšná sonda Cassini věnuje svou pozornost nejen nádherným prstencům či tajemným měsícům Saturna, ale také samotné planetě. Snímky a měření poodhalují procesy probíhající v mohutné atmosféře druhé největší planety sluneční soustavy. Složitá spleť vlnění, vírů a turbulentních pohybů uvnitř pásové struktury atmosféry Saturnu dává vědcům možnost pochopit procesy, které jsou za vznik těchto struktur odpovědné.
Na spodní části snímku je vidět charakteristické vlnění, které vzniká díky turbulentnímu rozhraní mezi dvěma vzdušnými masami o rozdílné hustotě a různé rychlosti pohybu. To kontrastuje s tmavým pásem, který je vidět nad výše zmiňovanou oblastí (směrem na sever), u kterého je naopak nápadný lineární pohyb ve zřejmě stabilní oblasti, kde není vidět turbulentní promíchávání materiálu ve směru sever-jih. Světlý pás ještě více na sever (nahoru) vykazuje stejnou podobu jako pás tmavý.
V horní částí snímku je vidět tmavá oblast oválného tvaru (zřejmě zbytek bouře) v pásu, kde jsou dominantní zajímavé útvary v podobě velkého písmene "V" otevřeného směrem doprava. Tyto tvary naznačují, že se jedná o oblast, kde dochází k redistribuci momentu hybnosti v atmosféře.
Uvedený snímek saturnovy jižní polokoule byl pořízen úzkoúhlou kamerou na palubě sondy Cassini dne 6. prosince 2004 ze vzdálenosti přibližně 3,4 miliónů kilometrů od Saturnu. Byl použit filtr se středem propustnosti na 727 nm (tedy červená oblast spektra). Obrázek dosahuje rozlišení kolem 40 km na pixel. Kontrast byl zvýšen z důvodů lepší viditelnosti detailů.
Projekt Cassini-Huygens je realizován ve spolupráci americké NASA, Evropské kosmické agentury (ESA) a Italské kosmické agentury (ISA). Mise je řízená Laboratoří tryskového pohonu (JPL) v Pasadeně, Kalifornie.
Narodil se v roce 1969 a již od mladých let se věnoval přírodě a technice. Na počátku studia střední školy se začal věnovat astronomii. Nejprve působil v Klubu astronomů v Havířově pod vedení Ing. Miloně Bury a dalších. Jeho zájem o astronomii i kosmonautiku se rychle prohluboval. Již od mladých let se věnuje popularizaci nejen astronomie a kosmonautiky. V roce 1991 začal pracovat na Hvězdárně Valašské Meziříčí jako odborný pracovník se zaměřením na pozorování projevů sluneční aktivity, ale i další oblasti observační astronomie a popularizaci. V roce 1995 se na této instituci ujal práce ředitele. Ve vedení této hvězdárny působí do dnešních dnů. Věnuje se také řízení projektů a projektových úkolů nejen v oblasti astronomie. Zakládal Valašskou astronomickou společnost, několik funkčních období působil jako její předseda. Spolupracuje s Českou astronomickou společností a dalšími organizacemi. Připravuje a organizuje řadu aktivit, akcí a projektů a také přednáší. Kromě astronomie se věnuje také dalším oblastem přírodních věd, zejména geologii, chemii, spektroskopii, ale také novým technologiím a energetice.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu