Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Jak jsem (ne)pozoroval kometu C2002 X5

Jak jsem (ne)pozoroval kometu C2002 X5

V sobotu 11.ledna 2002 jsem měl službu na Hvězdárně Fr. Pešty v Sezimově Ústí. Odpoledne bylo poměrně zataženo, ale již k večeru se začínalo vyjasňovat. Ovzduší bylo krásně vymrzlé, obraz byl jasný. Vzpomněl jsem si, že na astru jsou informace o dvou kometách. Ta první - 2002 X5 - se nachází právě v souhvězdí Orla, které je ovšem lépe vidět před východem Slunce.

Večer jsem se proto rozcvičil při "předvádění"Měsíce, Saturnu a divácky oblíbené M32. I přes mráz (-7 °C v kopuli) přišlo na hvězdárnu několik desítek lidí, což na jednu stranu potěší, na stranu druhou člověk poměrně slušně u dalekohledu vymrzne.

Budík jsem si tentokrát nařídil v neděli na netypických 5 hodin a krátce poté jsem také vyrazil na hvězdárnu. Překvapila mne teplota, která v kopuli klesla na -11°C a po vyrovnání teplot až na -14°C. Pravdou je, že zamrzla i disketová jednotka v počítači, který je umístěn v kopuli, ale kometa je kometa. Opět malá rozcvička na Venuši a Jupiter, ale od 6 hodin začal v okolí vznikat opar, který zakryl i jasnou Venuši, natož kometu, která měla být níž k obzoru a samozřejmě podstatně méně jasná.

Tak jsem tedy kometu opět nepozoroval, ale přeji všem ostatním, aby využili ještě těch několika málo příznivých dnů a měli větší štěstí než já.

P.S.: teprve nyní po rozednění vidím, že v cestě nebyl jen opar, ale i drobná vysoká oblačnost




O autorovi

Petr Bartoš

Petr Bartoš

Petr Bartoš (*1971, Sezimovo Ústí) je jihočeský popularizátor astronomie. K astronomii ho již v dětství přivedl populární seriál Okna vesmíru dokořán a od té doby se jí věnuje amatérsky. Profesně nyní pracuje jako analytik. V roce 1993 se stal členem České astronomické společnosti a od roku 1998 působí na Hvězdárně Františka Pešty v Sezimově Ústí. Zabývá se především historií astronomie, spoluzakládal Astronomickou olympiádu, cenu Littera astronomica, několik let redigoval Kosmické rozhledy.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »