Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Jména pro nové Saturnovy měsíce

Jména pro nové Saturnovy měsíce

pia06115.jpg
Sonda Cassini objevila u Saturnu 6 nových měsíců. Celkem má nyní Saturn 37 měsíců. Dva vloni objevené mezi oběžnými dráhami měsíců Mimas a Enceladus byly pojmenovány Methone a Pallene. V řecké mytologii byly Methone a Pallene dvě ze 7 krásných dcer obra Alkyonea.

Nový měsíc, objevený sondou Cassini jako pátý, byl pojmenován Polydeuces (v řecké mytologii dvojče Castora, syn Dia a Leda). Polydeuces obíhá v jednom z "Lagrangeových bodů" a v gravitační rovnováze ho udržuje jeden z mnoha větších Saturnových měsíců Dione. Polydeuces se nachází na oběžné dráze 60° za měsícem Dione. Dione vede i další, malinký měsíc Helene a měsíc Tethys řídí malinké měsíčky Telesto a Calypso.

Další 3 měsíce objevené sondou Cassini mají zatím předběžná označení S/2004 S3, S/2004 S4 a S/2004 S6. Sonda Cassini nepřestává pečlivě prohlížet Saturnovy prstence a okolí planety a snaží se "ulovit" další malinké měsíce a rozšířit Saturnovu rodinu. Vědci se domnívají, že mezery v systému saturnových prstenců způsobily měsíčky, které obíhají uvnitř prstenců a své okolí dokonale "vyklidily". Ale tyto měsíce jsou extrémně malé, jejich průměry jsou mnohem menší než 5 kilometrů. S tím souvisí i otázka jak definovat měsíc, kde "měsíc" končí a začíná "částečka prstence". Nová měření hustot malých měsíců Pan a Atlas ukazují, že tato tělesa jsou pravděpodobně jen volně sebrané hromady pevných částeček, dokonce by se mohlo jednat jen o dočasné seskupení částeček prstence a kdykoliv by mohlo dojít k rozpadnutí a zaplnění mezery v prstenci.

Zdroj: www.planetary.org
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »