Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Merkur z družice SOHO
Luděk Fík Vytisknout článek

Merkur z družice SOHO

Jeden z prvních snímků planety Merkur, pořízený sondou Messenger.
Jeden z prvních snímků planety Merkur, pořízený sondou Messenger.
Od 23. března 2009 se v zorném poli koronografu LASCO C3 družice SOHO pohybuje planeta Merkur (ve směru zprava doleva). Po konjunkci 31. 3. 2009 v zorném poli setrvá do 8. 4. 2009. Opět se do něj vrátí v době od 13. do 24. května 2009, (projde jím ale v opačném směru zleva doprava).

Bohužel planeta Venuše se během své nynější konjunkce (27. 3. 2009) pro příliš velkou úhlovou vzdálenost od Slunce do zorného pole přístroje Lasco C3 nevejde, přestože přístroj družice zobrazuje prostor v okolí slunečního kotouče v rozsahu 3,5 až 30 slunečních průměrů (45 miliónů kilometrů). Přístroje C1 a C2 zobrazují bližší okolí slunečního kotouče 1,1 - 3 resp. 2,5 - 6 slunečních průměrů.

Merkur u Slunce
Merkur u Slunce
Animace zorného pole LASCO C3 s Merkurem (gif)

Doporučené odkazy:
Sonda SOHO http://sohowww.nascom.nasa.gov
Koronograf LASCO C3 http://lasco-www.nrl.navy.mil/
Mapka hvězdného pozadí v zorném poli LASCO C3 pro libovolné datum roku




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »