Meteorit Police a další české meteority na Hvězdárně v Úpici
Meteorit Police. Autor: Archiv Hvězdárny v Úpici16. září tomu bylo 43 let, kdy střechu rodinného domu č. p. 147 v Suchém Dolu u nedaleké Police nad Metují spadl meteorit. Proletěl sice střechou domu, nikomu však neublížil. To bylo v roce 1969. Od té doby se sice mnohé změnilo, ovšem potomci Klimešových, jimž meteorit téměř spadl na hlavu, zde žijí stále.
Střecha domu č.p. 147 v Suchém Dole proražena meteoritem Police. Autor: Archiv Hvězdárny v ÚpiciMeteorit, který dostal mezi astronomy jméno Police, měl to štěstí, že se díky tehdejšímu řediteli úpické hvězdárny panu Mlejnkovi, dostal velmi brzy do výzkumného ústavu Maxe Plancka v německém Heidelbergu k radioizotopickému studiu. Právě tam byly shodou okolností zkoumány i některé vzorky hornin přivezené z Měsíce posádkou kosmické lodi Apollo 11.
"Polický" meteorit se tak stal prvním tělesem tohoto druhu na světě, které mohlo být zkoumáno stejným způsobem. Zkoušky určily stáří meteoritu, složení a dráhu, po které obíhal.
Momentka z prohlídky místa pádu. Na snímku dr. Zdeněk Ceplecha a paní Klimešová, obyvatelka domu. Autor: Archiv Hvězdárny v ÚpiciU příležitosti této události se 24. září koná na Hvězdárně v Úpici tematická akce "Večer s českými meteority". Součástí je přednáška RNDr. Blanky Šreinové z Národního muzea v Praze nazvaná "České meteority", dále pak výstavka a vyhodnocení soutěže pro děti a mládež "Můj meteor". Po skončení programu bude za jasného počasí pozorování noční oblohy.
Tato akce, na jejímž pořádání se kromě úpické hvězdárny podílí i Východočeská pobočka České astronomické společnosti a Sdružení pro podporu astronomických pozorování Úpice, je pořádána za finanční podpory města Úpice a Královéhradeckého kraje.
Začátek programu je v 17 hodin a 30 minut, přednáška začne v 18 hodin. Srdečně Vás na Hvězdárnu v Úpici zveme.
Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.
Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek
„Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner
Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,