Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Meteorit Police a další české meteority na Hvězdárně v Úpici

Meteorit Police a další české meteority na Hvězdárně v Úpici

Meteorit Police. Autor: Archiv Hvězdárny v Úpici
Meteorit Police.
Autor: Archiv Hvězdárny v Úpici
16. září tomu bylo 43 let, kdy střechu rodinného domu č. p. 147 v Suchém Dolu u nedaleké Police nad Metují spadl meteorit. Proletěl sice střechou domu, nikomu však neublížil. To bylo v roce 1969. Od té doby se sice mnohé změnilo, ovšem potomci Klimešových, jimž meteorit téměř spadl na hlavu, zde žijí stále.

Střecha domu č.p. 147 v Suchém Dole proražena meteoritem Police. Autor: Archiv Hvězdárny v Úpici
Střecha domu č.p. 147 v Suchém Dole proražena meteoritem Police.
Autor: Archiv Hvězdárny v Úpici
Meteorit, který dostal mezi astronomy jméno Police, měl to štěstí, že se díky tehdejšímu řediteli úpické hvězdárny panu Mlejnkovi, dostal velmi brzy do výzkumného ústavu Maxe Plancka v německém Heidelbergu k radioizotopickému studiu. Právě tam byly shodou okolností zkoumány i některé vzorky hornin přivezené z Měsíce posádkou kosmické lodi Apollo 11.

"Polický" meteorit se tak stal prvním tělesem tohoto druhu na světě, které mohlo být zkoumáno stejným způsobem. Zkoušky určily stáří meteoritu, složení a dráhu, po které obíhal.

Momentka z prohlídky místa pádu. Na snímku dr. Zdeněk Ceplecha a paní Klimešová, obyvatelka domu. Autor: Archiv Hvězdárny v Úpici
Momentka z prohlídky místa pádu. Na snímku dr. Zdeněk Ceplecha a paní Klimešová, obyvatelka domu.
Autor: Archiv Hvězdárny v Úpici
U příležitosti této události se 24. září koná na Hvězdárně v Úpici tematická akce "Večer s českými meteority". Součástí je přednáška RNDr. Blanky Šreinové z Národního muzea v Praze nazvaná "České meteority", dále pak výstavka a vyhodnocení soutěže pro děti a mládež "Můj meteor". Po skončení programu bude za jasného počasí pozorování noční oblohy.

Tato akce, na jejímž pořádání se kromě úpické hvězdárny podílí i Východočeská pobočka České astronomické společnosti a Sdružení pro podporu astronomických pozorování Úpice, je pořádána za finanční podpory města Úpice a Královéhradeckého kraje.

Začátek programu je v 17 hodin a 30 minut, přednáška začne v 18 hodin. Srdečně Vás na Hvězdárnu v Úpici zveme.

Stáhněte si: Pozvánka na akci




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Hvězdárna , Meteorit


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »