Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Největší objekt od roku 1930

Největší objekt od roku 1930

V uplynulém týdnu byl zaregistrován objev objektu, který je vzdálený sedm miliard kilometrů od Země. Jedná se o planetoid větší než měsíc Pluta, a potvrdí-li se jeho existence, může to být největší objekt objevený ve sluneční soustavě od roku 1930, kdy byla poprvé zpozorována její devátá planeta - Pluto.

Planetoid byl označen jako 2004 DW je vůči Plutu zhruba poloviční, ale je podle prvních odhadů asi o deset procent větší než Quaoar - zatím největší podobný pozorovaný objekt, který má v průměru 1280 kilometrů. "V tuto chvíli se zdá, že by mohl být větší, než Quaoar, čímž by se velikostí zařadil hned za Pluto," uvedl Mike Brown. Podle předběžných měření se objekt, jenž se nachází za oběžnou dráhou Neptunu, pohybuje po eliptické orbitě, jejíž nejbližší vzdálenost ke Slunci je 4,3 miliard kilometrů a nejvzdálenější 7,5 miliard kilometrů, oběžná doba kolem Slunce by měla být asi 252 let.
Mike Brown z kalifornského technologického institutu objevil objekt 2004 DW spolu s několika dalšími kolegy v pondělí večer v observatoři Palomar v San Diegu s pomocí 122centimetrového teleskopu Samuela Oschina. Teleskop má speciální kameru o 150 megapixelech, používanou k pořízení třech snímků jednoho místa oblohy v devadesátiminutových intervalech. Jejich srovnáním se pak zjišťuje přítomnost nějakého vzdáleného objektu, který mění polohu.




O autorovi

Petr Bartoš

Petr Bartoš

Petr Bartoš (*1971, Sezimovo Ústí) je jihočeský popularizátor astronomie. K astronomii ho již v dětství přivedl populární seriál Okna vesmíru dokořán a od té doby se jí věnuje amatérsky. Profesně nyní pracuje jako analytik. V roce 1993 se stal členem České astronomické společnosti a od roku 1998 působí na Hvězdárně Františka Pešty v Sezimově Ústí. Zabývá se především historií astronomie, spoluzakládal Astronomickou olympiádu, cenu Littera astronomica, několik let redigoval Kosmické rozhledy.



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »