Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Nový prstenec u Saturnu

Nový prstenec u Saturnu

Cassini
Cassini
Poprvé po 25 letech objevili astronomové nový prstenec Saturnu. Vidět je na snímcích ze sondy Cassini. Oznámil to profesor Carl Murray z londýnské univerzity na konferenci v západoanglickém Exeteru (hrabství Devon).

Sonda Cassini objevila 2, možná 3 nové objekty v již přeplněném okolí Saturnu. První je tenký oblouk z ledu a pevného materiálu, který se nachází mezi prstenci A a F, ve vzdálenosti 138.000 km od středu planety. Tento nový, 306 km široký prstenec, dostal předběžné označení R/2004 S 1, i když se zatím neví, jestli dělá kolem planety celý oblouk nebo jen část.

Další objev je malinký objekt na vnějším okraji prstence F, předběžně označený S/2004 S3. Mohlo by se jednat o nový měsíček s průměrem 4 až 5 km, nebo jen o shluk kamenné drtě. Obíhá ve vzdálenosti 141.000 km od Saturnu. (video)

Třetí objekt je podle vědců ještě víc záhadný. Pět hodin po objevení měsíčku S/2004 S3 bylo pozorováno na okraji prstence F další těleso přibližně stejné velikosti (předběžně označené S/2004 S4). Planetární astronom Dr. Joseph Spitale (Space Science Institute, Boulder, Colorado) řekl: "Jestli je to stejný objekt, pak jeho oběžná dráhu kříží prstenec F."

Zdroj: www.space.com
Převzato:Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »