Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Nový prstenec u Saturnu

Nový prstenec u Saturnu

Cassini
Cassini
Poprvé po 25 letech objevili astronomové nový prstenec Saturnu. Vidět je na snímcích ze sondy Cassini. Oznámil to profesor Carl Murray z londýnské univerzity na konferenci v západoanglickém Exeteru (hrabství Devon).

Sonda Cassini objevila 2, možná 3 nové objekty v již přeplněném okolí Saturnu. První je tenký oblouk z ledu a pevného materiálu, který se nachází mezi prstenci A a F, ve vzdálenosti 138.000 km od středu planety. Tento nový, 306 km široký prstenec, dostal předběžné označení R/2004 S 1, i když se zatím neví, jestli dělá kolem planety celý oblouk nebo jen část.

Další objev je malinký objekt na vnějším okraji prstence F, předběžně označený S/2004 S3. Mohlo by se jednat o nový měsíček s průměrem 4 až 5 km, nebo jen o shluk kamenné drtě. Obíhá ve vzdálenosti 141.000 km od Saturnu. (video)

Třetí objekt je podle vědců ještě víc záhadný. Pět hodin po objevení měsíčku S/2004 S3 bylo pozorováno na okraji prstence F další těleso přibližně stejné velikosti (předběžně označené S/2004 S4). Planetární astronom Dr. Joseph Spitale (Space Science Institute, Boulder, Colorado) řekl: "Jestli je to stejný objekt, pak jeho oběžná dráhu kříží prstenec F."

Zdroj: www.space.com
Převzato:Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »