Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Poselství meteoritů II.

Poselství meteoritů II.

31. 3. 2003 se uskutečnil v přednáškovém sále Národního Muzea v Praze seminář k problematice meteorů, a to jako doprovodná akce k výstavě Poselství meteoritů.

Na semináři poutavě hovořil o meteoritu Morávka RNDr. Jiří Borovička, CSc., jehož výklad byl doplněn excelentní obrazovou prezentací celého úkazu z pohledu astronoma. Rovněž o meteoritu Morávka byl i další příspěvek, který přednesl Petr Jakeš, PhD., a týkal se především analýzy nalezených zbytků meteoritu z pohledu mineraloga.
Před závěrečným příspěvkem přednesl Dr. Jakub Haloda zpávu na téma výzkumu meteoritů z Měsíce nalezených v Africe, konkrétně o meteoritu z wadi Zam-Zam.Jako poslední zazněl příspěvek, ve kterém byly prezentovány výbrusy meteoritů RNDr. Marcelou Bukovanskou, CSc., která také průběžně posluchače informovala o novinkách z oblasti meteoritiky.
O meteoritu Morávka RNDr. Jií Borovička, CSc.
O meteoritu Morávka RNDr. Jií Borovička, CSc.
O meteoritu Morávka Petr Jakeš, PhD.
O meteoritu Morávka Petr Jakeš, PhD.
Meteorit Morávka na výstavi
Meteorit Morávka na výstavi
Výstava Poselství meteoritu
Výstava Poselství meteoritu




O autorovi

Petr Bartoš

Petr Bartoš

Petr Bartoš (*1971, Hvězdárna Sezimovo Ústí) je jihočeský popularizátor astronomie. K astronomii ho již v dětství přivedl populární seriál Okna vesmíru dokořán a od té doby se jí věnuje amatérsky. Profesně nyní pracuje jako analytik. V roce 1993 se stal členem České astronomické společnosti a od roku 1998 působí na Hvězdárně Františka Pešty v Sezimově Ústí. Spoluzakládal Astronomickou olympiádu, cenu Littera astronomica, několik let redigoval Kosmické rozhledy. Nyní se věnuje především projektům souvisejícím s historií astronomie: První století ČAS, Mapa astronomických míst, Muzeum astronomie Táborska až Čech, Skupina pro historii ČAS, Josef Jan Frič, ...



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »