Pozvánka na seminář SMPH v Brně v sobotu 6. prosince 2008
Hvězdárna M. Koperníka v BrněVýbor SMPH si co nejsrdečněji dovoluje pozvat všechny zájemce na tradiční podzimní seminář Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu (tedy SMPH), který se uskuteční v prostorách Hvězdárny a planetária M. Koperníka v Brně v sobotu 6. 12. 2008.
Program
Neveřejná část programu
10.00 - schůze výboru SMPH
Veřejná část programu
Od 13.00
- Zahájení semináře (Ivo Míček)
- Vzpomínka na Ing. Miloše Webera (Tomáš Weber)
- Příspěvky pozorovatelů meteorů, LEPEX 2008 (Pavol Habuda, Jakub Koukal a spol.)
- Pozorování na Slovensku (Roman Piffl a spol.)
Od 16.00 do 18.00
- "Výzkum meteorů pomocí videokamer" - Mgr. Pavel Koten, PhD (AsÚ AV ČR, v.v.i. Ondřejov)
Po skončení semináře bude (avšak nezávisle na semináři) následovat pořad pro veřejnost ve velkém planetáriu s názvem "Měsíční podvod", který začíná v 18 hodin.
Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu