Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Rotace Země se zrychlila

Rotace Země se zrychlila

world.jpg
Páté největší změřené zemětřesení, které o Vánocích zasáhlo Asii, vychýlilo Zemi z osy a zrychlilo její rotaci. Epicentrum mělo poblíž ostrova Sumatra a sílu 9 stupňů Richterovy stupnice. Podle Jana Pretela (ČHMÚ) to na globální změny klimatu asi žádný vliv mít nebude.

Gigantické vlny vznikly uvolněním obrovskému množství energie při propadu zemských desek v místě, kde moře není příliš hluboké. Propadnutím dna oceánu u Sumatry se změnila i mapa této části Země. Indická zemská deska se podsunula pod barmskou, oceánské dno se místy posunulo o desítky metrů a s ním i okolní ostrovy. Některé útesy se o několik metrů zvedly, jiné se navždy ztratily ve vlnách. Severozápadní pobřeží se posunulo o několik desítek metrů.

Podle výpočtů se 26. prosince rotace Země zrychlila o 2,676 mikrosekundy (tedy necelé 3 milióntiny sekundy). Současná přesnost měření doby rotace Země kolem osy je asi 20 mikrosekund, takže změna je neměřitelná. Zemská osa se vychýlila asi o 2,5 cm (v rovině Greenwichského poledníku o 0,670 tisícin obloukové vteřiny, tj. přibližně o 2 centimetry na pólu, ve směru kolmém pak o 0,475 tisíciny obloukové vteřiny, tj. o asi 1,5 cm). To jsou tak nepatrné odchylky, že žádné změny v pohybu Země nebudou pozorovatelné. Daleko větší jsou vlivy Měsíce a Slunce .

Zdroj: Katedra geofyziky KU Praha a USGS (U.S. Geological Survey)
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »