Páté největší změřené zemětřesení, které o Vánocích zasáhlo Asii, vychýlilo Zemi z osy a zrychlilo její rotaci. Epicentrum mělo poblíž ostrova Sumatra a sílu 9 stupňů Richterovy stupnice. Podle Jana Pretela (ČHMÚ) to na globální změny klimatu asi žádný vliv mít nebude.
Gigantické vlny vznikly uvolněním obrovskému množství energie při propadu zemských desek v místě, kde moře není příliš hluboké. Propadnutím dna oceánu u Sumatry se změnila i mapa této části Země. Indická zemská deska se podsunula pod barmskou, oceánské dno se místy posunulo o desítky metrů a s ním i okolní ostrovy. Některé útesy se o několik metrů zvedly, jiné se navždy ztratily ve vlnách. Severozápadní pobřeží se posunulo o několik desítek metrů.
Podle výpočtů se 26. prosince rotace Země zrychlila o 2,676 mikrosekundy (tedy necelé 3 milióntiny sekundy). Současná přesnost měření doby rotace Země kolem osy je asi 20 mikrosekund, takže změna je neměřitelná. Zemská osa se vychýlila asi o 2,5 cm (v rovině Greenwichského poledníku o 0,670 tisícin obloukové vteřiny, tj. přibližně o 2 centimetry na pólu, ve směru kolmém pak o 0,475 tisíciny obloukové vteřiny, tj. o asi 1,5 cm). To jsou tak nepatrné odchylky, že žádné změny v pohybu Země nebudou pozorovatelné. Daleko větší jsou vlivy Měsíce a Slunce .
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 4. do 18. 4. 2021. Měsíc bude v pondělí v novu, objeví se na večerní obloze. Tu stále okupuje Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Vrtulníček Ingenuity při testu před prvním pokusem o vzlet zaznamenal problém a přípravy se prodlouží. Na ISS je dočasně desetičlenná posádka, než se v sobotu vrátí na Zemi trojice kosmonautů v lodi Sojuz MS-17. Před šedesáti roky začala historie pilotované kosmonautiky, když Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi v lodi Vostok 1.