Páté největší změřené zemětřesení, které o Vánocích zasáhlo Asii, vychýlilo Zemi z osy a zrychlilo její rotaci. Epicentrum mělo poblíž ostrova Sumatra a sílu 9 stupňů Richterovy stupnice. Podle Jana Pretela (ČHMÚ) to na globální změny klimatu asi žádný vliv mít nebude.
Gigantické vlny vznikly uvolněním obrovskému množství energie při propadu zemských desek v místě, kde moře není příliš hluboké. Propadnutím dna oceánu u Sumatry se změnila i mapa této části Země. Indická zemská deska se podsunula pod barmskou, oceánské dno se místy posunulo o desítky metrů a s ním i okolní ostrovy. Některé útesy se o několik metrů zvedly, jiné se navždy ztratily ve vlnách. Severozápadní pobřeží se posunulo o několik desítek metrů.
Podle výpočtů se 26. prosince rotace Země zrychlila o 2,676 mikrosekundy (tedy necelé 3 milióntiny sekundy). Současná přesnost měření doby rotace Země kolem osy je asi 20 mikrosekund, takže změna je neměřitelná. Zemská osa se vychýlila asi o 2,5 cm (v rovině Greenwichského poledníku o 0,670 tisícin obloukové vteřiny, tj. přibližně o 2 centimetry na pólu, ve směru kolmém pak o 0,475 tisíciny obloukové vteřiny, tj. o asi 1,5 cm). To jsou tak nepatrné odchylky, že žádné změny v pohybu Země nebudou pozorovatelné. Daleko větší jsou vlivy Měsíce a Slunce .
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236
Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo