Slunce opět překvapilo - erupce X28
Není to tak dávno, co jsme zaznamenali obrovskou erupci na Slunci. Tento týden však byla 4.11.2003 překonána erupcí o síle X28. Na štěstí však hlavní proud z erupce směřuje mimo naši Zemi.
Další podrobnosti:
HFP - aktivita Slunce
Space Weather
Nynější vlna sluneční aktivity, která trvá už deset dní, je nejintenzivnější, jaká kdy byla pozorována. Například dvě těsně za sebou jdoucí velké erupce z minulého týdne, které následně způsobily geomagnetické bouře, měly hodnotu X7 a X10 a v neděli následovaly další dvě sluneční erupce o intenzitě X8 a X3. V pondělí pak přišla na řadu erupce s hodnotou X3 následovaná několika menšími.
Výboj z 28. října se však zcela vymkl dosavadním měřítkům a mohl dosáhnout síly "dost přes X20". Tím by se stal nejenergičtější sluneční erupcí, jaká kdy byla zaznamenána. Rekord dosud držely erupce z 2. dubna 2001 a z 16. srpna 1989, které dosahovaly úrovně X20.
"Myslím, že minulý týden vejde do učebnic dějin jako jedno z nejdramatičtějších období sluneční aktivity, jaké jsme zaznamenali v moderních dějinách," prohlásil Paal Brekke, který spolu řídí projekt pozorování slunečním vesmírným satelitem SOHO. "S magnetickým obalem Země by se měl střetnout ve čtvrtek pozdě odpoledne nebo večer," řekl iDNES Josef Bochníček z Geofyzikálního ústavu Akademie věd. Podle něj ale střet nebude tak dramatický jako 28. října. "Zvýšená geomagnetická aktivita bude trvat maximálně půl dne," dodal.


Zdroj: Space Weather, iDnes