Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Sonda LCROSS definitívne potvrdila vodu na Mesiaci

Sonda LCROSS definitívne potvrdila vodu na Mesiaci

Prach z impaktu 20 sekúnd po dopade vo viditeľnom spektre
Prach z impaktu 20 sekúnd po dopade vo viditeľnom spektre
Argument, že Mesiac je suché, pusté miesto už neobstojí. Dosiaľ najlepšie dôkazy o vode na Mesiaci priniesol októbrový náraz sondy LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Spacecraft) do krátera na povrchu obežnice Zeme. Vedúci projektu Anthony Colaprete s tímom tvrdí, že nenašli len trošku vody, ale významné množstvo. V prachovom mračne, ktorý sa nad kráterom Cabeus pri južnom póle Mesiaca vzniesol po dopade sondy na povrch, sa podľa odhadov nachádzalo viac ako 95 litrov vody.

Tím sa sústredil na dáta zo spektrometra, ktoré poskytujú najpresvedčivejšie informácie o prítomnosti vody. Spektrometer skúma svetlo vyžarované alebo absorbované materiálom, čo pomáha určiť jeho zloženie. Dodatočné potvrdenie prišlo z emisií v ultrafialovej časti spektra, ktoré boli pripísané na hydroxyl, jeden z produktov reakcie vody so slnečným svetlom. Údaje z ďalších prístrojov sondy LCROSS sú analyzované.

Miesto dopadu sondy LCROSS
Miesto dopadu sondy LCROSS
Sonda LCROSS štartovala k Mesiacu spolu so sondou LRO vo štvrtok 18. júna 2009.

Prítomnosť menšieho množstva vody na povrchu Mesiaca už potvrdili viaceré misia v minulosti, vedci NASA však dúfali, že nájdu väčšie zásoby v oblastiach kráterov, ktoré sú ako Cabeus vždy v tieni. Je možné, že sa v týchto oblastiach nachádza miliardy rokov stará zamrznutá voda, ktorá by mohla pomôcť pri objasňovaní formovania sa slnečnej sústavy, a tak isto môže pomôcť pri zriaďovaní stálych lunárnych staníc pre astronautov alebo pri výrobe paliva.




O autorovi



45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc na komíně

Večerní Měsíc 4.11.2025 na komíně

Další informace »