Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Nad slnečným povrchom sa vyparila ďalšia kométa

Nad slnečným povrchom sa vyparila ďalšia kométa

Kométa pri Slnku
Kométa pri Slnku

Potom, čo sa 3. januára vyparila nad Slnkom jedna kométa, už dva a pol týždňa po tejto udalosti, 21.1., sa na jej cestu dala druhá kométa, ktorá sa nad slnečných povrchom taktiež efektne vyparila.

Na snímkach zo sondy SOHO (LASCO C3) sa kométa objavila 20. januára večer okolo 17.hodiny, na druhý deň asi okolo 12:30 míňala na snímku planétu Venušu a vo večerných hodinách sa vyparila nad Slnkom.

Animáciu zo zániku môžete zhliadnuť tu.

Takýmto kométam sa vraví "sungrazing comets" vo voľnom preklade "kométy dotýkajúce sa Slnka". Ich "dotyk so Slnkom", teda ich blízky oblet, sa najčastejšie končí vyparením kométy.

Takéto "zrážky" so Slnkom nie sú pritom až tak výnimočné. Teraz však ide už o druhú kométu v priebehu 2 a pol týždňa. V minulosti nastala aj situácia, kedy sa nad slnečným povrchom vyparili dve kométy v priebehu niekoľkých desiatok minút. Neskôr boli príznačne pomenované Rómeo a Júlia (LASCO C2,C3). Inými príkladmi môžu byť napríklad Vianočná kométa roku 1996(SOHO 6), FLYBY (C/1998 G3 alebo SOHO 46), SOHO 48 alebo SOHO 49 (C/1998 J1). Sú však aj kométy, ktoré svoj blízky prelet prežili, napríklad Hyakutake (v roku 1996) alebo C/2006 P1 McNaught (2007).

Súvisiace odkazy:
[1] Kometa SOHO se nad Sluncem efektně vypařila (článok o predošlej kométe, ktorá sa vyparila nad Slnkom 3.1.)

Poznámka redakce:
Poslechněte si též rozhovor s Petrem Horálkem a Petrem Komárkem pro Český rozhlas Pardubice v pořadu Máme hosty. V rozhovoru je mimo jiné řeč o letošních dvou sebevražedných kometách. Archiv pořadu.




O autorovi



4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »