Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Trpasličí planeta se jmenuje Eris

Trpasličí planeta se jmenuje Eris

2003-UB313-and-moon_m.jpg
Největší objekt z nové skupiny Trpasličích planet dostal jméno Eris.

Objev nového tělesa ve sluneční soustavě s označením 2003 UB313 oznámil 29. srpna 2005 Michael E. Braun (Caltech). 75 roků po Plutu (Clyde Tombaugh) bylo objeveno těleso větší než v té době poslední a nejmenší "9. planeta". UB313 bylo zařazeno mezi tělesa Kuiperova pásu (KBO - Kuiper Belt Objects) a začaly diskuse o Plutu a jeho zařazení mezi "klasické" planety. Teprve IAU letos v srpnu tento problém vyřešila - ve sluneční soustavě máme 8 planet ("klasických") a novou skupinu Trpasličích planet (Pluto, UB313 a další).

Podle IAU pojmenování objektu závisí zcela na tom, jak je objekt klasifikován. Předběžné označení nového objektu 2003 UB313 vyjadřuje datum objevu. Pak objekt obdrží neoficiální pojmenování - "přezdívku", v tomto případě Xena, které se stane oficiálním až po schválení IAU.

Nyní pracovní skupina IAU pro pojmenování těles sluneční soustavy (IAU Committee on Small-Body Nomenclature and the Working Group on Planetary-System Nomenclature) schválila pro Trpasličí planetu nové jméno Eris a její měsíček Dysnomia (IAU Circular 8747).

Je to velmi výstižné (potom, co se dělo a stále děje kolem Pluta), protože Eris je řecká bohyně sváru a Dysnomia představuje nezákonnost, anarchii.

Obrázek:
Michael Brown (Caltech) na observatoři Keck (Havaj) objevil UB313 a jeho malý měsíček. Credit: W.M. Keck Observatory

Zdroj: skytonight.com a cfa-www.harvard.edu
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »