Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Vychází nový Průvodce po Měsíci

Vychází nový Průvodce po Měsíci

Po mimořádném úspěchu publikací Měsíční dvanáctka (2012) a Lunární noci pro fajnšmekry (2020), jejíž pdf verzi si stáhlo přes 2 tisíce čtenářů, připravil Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno 76stránkovou publikaci formátu A5 s aktualizovanými informacemi a novými úžasnými záběry měsíčního povrchu. Publikace nyní vychází na kvalitním papíře, jež odolá i náročným podmínkám během pozorovacích seancí.

Jde o průvodce, který měsíční nadšence seznamuje s proměnami pečlivě vybraných útvarů v průběhu celých lunárních dní. Načasování jednotlivých prohlídek je natolik přesné, že se jedná o světový unikát, jež vznikl na základě stovek pozorování a tisíců fotografií. Součástí publikace je také itinerář, volně dostupný i na stránce mesic.astronomie.cz. S jeho pomocí tak pozorovatelé a pokročilí fotografové zjistí přesné okamžiky těch nejzajímavějších stínových představení na povrchu našeho kosmického souseda. A nejen to. Pavel je vystudovaný geolog, takže u jednotlivých útvarů popisuje i jejich vznik a vývoj. K tomu dodává: „Potil jsem krev, abych nesrozumitelnou geologickou hantýrku a závěry vědeckých prací převedl do co nejsrozumitelnější formy.“

Publikace je určena jak amatérským pozorovatelům a fotografům, tak i pracovníkům hvězdáren. S pomocí dostatečně výkonného dalekohledu se totiž z prohlížení Měsíce může stát průzkum cizího světa, při kterém lze nalézt stopy úžasných příběhů měsíční krajiny i celé Sluneční soustavy. K tomu, aby se pohled na povrch našeho nejbližšího souputníka proměnil ve výpravu do geologické minulosti, ovšem musíme mít povědomí o procesech, jež vedly k utváření jeho povrchu. Právě k tomu je určena i tato publikace.

K dostání na každé dobré hvězdárně, zcela jistě na Hvězdárně a planetáriu Brno.
O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Průvodce po Měsíci, Hvězdárna a planetárium Brno


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »