Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Změť vláken

Změť vláken

Šipky ukazují na tmavá vlákna a na kondenzovaný chladný materiál ze sluneční koróny (horká, tenká vnější vrstva sluneční atmosféry). Po kliknutí na snímek se Vám zobrazí video zobrazující Slunce pomocí různých přístrojů sondy SOHO. Nejdříve uvidíte snímek v bílém světle získaný přístrojem MDI - zřetelně uvidíte sluneční skvrny. Následuje snímek EIT zobrazující koronární plazmu o teplotě 1.5 milionu stupňů Celsia, rozeznáte slabé tmavé filamenty. Nakonec se zobrazí snímek EIT o teplotě mezi předchozími - zde filamenty uvidíte v plné síle.

Pozorný pohled na Slunce 23.2.2004 v extrémním ultrafialovém záření (EUV) ukázal skupinu tří filamentů sklánějících se pod úhlem 4-5 stupňů k dolnímu pravému kvadrantu. Na snímcích sondy SOHO byl upraven kontrast - tmavé filamenty jsou snadněji pozorovatelné.

Filamenty tvoří velké množství chladné, husté hmoty vznášející se v horké, tenké koróně (horní část atmosféry). Pokud se objeví na okraji SLunce, nazýváme je protuberance. Většina hmoty ve filamentech má teplotu okolo 60 000° Kelvina (porovnej se sluneční korónou 1. milionu stupňů). Filamenty se nám zdají tmavé, neboť je pozorojeme shora na pozadí jasného slunečního povrchu. Protuberance vidíme jasné, neboť je vidíme "z boku" a na pozadí je tmavá obloha.

Dlouhý, zkroucený prostřední filament by se po narovnání jevil dlouhý jako průměr Slunce.Některé filamenty se zhroutí, ale tyto tři již zůstávají stabilní několik dní.

SOHO je společná mise NASA a ESA.

Zdroj: NASA




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »