Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění

Světelné znečištění



Pavel Suchan Světelné znečištění

Sněmovna schválila Zákon o ochraně ovzduší

19.12.2001 schválila Poslanecká sněmovna Zákon o ochraně ovzduší.V tomto zákoně je vedle jiných druhů znečištění zahrnuto i světelné znečištění. Hned v paragrafu 1, odst. 1 se říká, že tento zákon stanoví pod písmenem d) opatření ke snižování světelného znečištění ovzduší. Světelné znečištění se tak dostalo do zákona v právním řádu České republiky. Naše země není ani první, ale zdaleka ani poslední zemí, která přijala zákonnou normu omezující svícení do horního poloprostoru. Zákon, který schválila Poslanecká sněmovna, musí ještě projednat Senát a podepsat president republiky. Platnost zákona se předpokládá od 1.7.2002. Světelné znečištění bude podrobně řešeno vyhláškou vlády České republiky, která je rovněž připravena. Zákon stanoví pokuty za porušení zákona v oblasti světelného znečištění od 500 do 150 000 Kč. Smyslem zákonného opatření ale není obohatit pokladnu, ale zachovat hvězdnou oblohu nad námi i dalším generacím a zároveň zajistit zastavení světelné spirály (větší světlo na ulici potřebuje ještě větší světlo na osvětlení kostela ) a tím přispět k výrazným energetickým úsporám. Ne bezvýznamnou nápravou bude i zvýšení bezpečnosti na místech, kde dosud svítí světla lidem přímo do očí prostě jen proto, že nikoho nenapadlo, že by měla svítit dolů a nikoliv vodorovně či nahoru. Světlo, které nám má dobře svítit na cestu, nemáme vidět. Těšme se tedy, že se budeme moci v noci bezpečně pohybovat po dobře osvětlených chodnících a silnicích, aniž bychom ztratili možnost pozorovat nebe nad námi. A za peníze za ušetřenou energii si přece můžeme koupit dalekohled
Pavel Suchan
Pavel Suchan Světelné znečištění

Poslanecká sněmovna projednala Zákon o ovzduší

Poslanecká sněmovna dnes projednala Zákon o ovzduší (sněmovní tisk 912)ve druhém čtení. K tématu světelného znečištění byl podán jeden pozměňovacínávrh, a to podle přání astronomů (autor Jan Hollan) zpřesnění definice světelného znečištění. Je to tedy pozměňovacínávrh v dobrém směru. Zákon bude projednán ještě ve třetím čtení, kdyPoslanecká sněmovna bude o jednotlivých pozměňovacích návrzích hlasovat -tedy i o tomto. Pokud projde, bude zákon z hlediska světelného znečištěnídostatečný. Pokud by neprošel, i tak nastane posun v našem zákonodárstvívzhledem ke světelnému znečištění. Třetí čtení je v programu právěprobíhající schůze Poslanecké sněmovny pod bodem 122, který přijde na řadukolem 7.12.2001.

Dnes také proběhla schůzka J.Grygara, J. Palouse a P.Harmance spředsedou Senátu Petrem Pithartem k podpoře zákona o ovzduší a světelnéhoznečištění v něm.

Usnesení VSRŽP k tisku 912/0
Usnesení VSRŽP k tisku 912/0 - Word
Pavel Suchan.

Pavel Suchan Světelné znečištění

1. čtení návrhu zákona o ochraně ovzduší

2001.09.05Poslaneckou sněmovnou prošel v 1. čtení návrh zákona o ochraně ovzduší. Do tohoto zákona byly astronomy navrženy doplňky týkající se světelného znečištění a ochrany před ním. Pokud by se tato zákonodárná snaha podařila, znamenalo by to, že by vyhráli všichni (pravda, možná až na některé výrobce elektřiny). Astronomové by měli opět dobré podmínky pro práci, lidé by opět začali v městech a obcích vidět hvězdnou oblohu nad sebou, úspora elektřiny by šetřila naše kapsy i životní prostředí, lépe by se nám spalo a zejména některým živočichům bychom také prospěli. A to tenhle výčet není vzhledem ke stručnosti textu zdaleka úplný. Zákon bude projednáván ve výborech pro životní prostředí a pro evropskou integraci ve dnech 12. -14. září 2001 a k projednání Poslaneckou sněmovnou přijde na pořad možná už na její poprázdninové schůzi 18. září 2001. Všechna tato jednání jsou veřejná. Zde si můžete přečíst dokumenty, které astronomové navrhují a také příklady řešení ve světě. Schválením ochrany před zbytečným svícením na oblohu nebudeme sice první, ale určitě příkladuvhodní. Vždyť loňský zákon z Lombardie má sloužit jako vzor pro Evropskou unii. Jaké je to bezkonfliktní opatření, ukazuje případ zákona z amerického státu Connecticut, kde zákon podpořili všichni poslanci bez rozdílu.
Pavel Koten Světelné znečištění

Atlas světelného znečištění

Dvě třetiny obyvatel naší planety, téměř všichni Američané a Evropané (ze států EU) nemají možnost vidět skutečně tmavou noční oblohu. V oblastech, kde žije polovina lidstva, nikdy není větší tma než při Měsíci ve čtvrti na výborném astronomickém místě. Celá jedna pětina obyvatel Země, z toho 2/3 Američanů a 1/2 Evropanů, nemůže nikdy vidět Mléčnou dráhu. To je jenom několik ze závěrů studie italských a amerických vědců věnované světelnému znečištění atmosféry. Tato studie byla vůbec první, která se nevěnovala pouze mapování přítomnosti světla v atmosféře, ale zabývala se i modely jeho rozptylu a odrazu na molekulách vodních par a dalších plynů. Výsledkem bylo mj. i zjištění, že i oblasti, které sami nejsou zdroji světelného znečištění, jsou jím postiženy. Součástí studie jsou i mapy znázorňující světelné znečištění na různých místech světa. Výsledky byly získány na základě dat pořízených v letech 1996-7 a sami autoři studie se obávají, že dnes je situace ještě horší. Autoři upozorňují, že obrovské zvýšení světelného znečištění je jednou z nejdramatičtějších změn odehrávajících se v našem životním prostředí.
Zdroj: Royal Astronomical Society Press Notice ze dne 13. srpna
PK
redakce II Světelné znečištění

Dobré venkovní osvětlování

Dobré venkovní osvětlování

je hlavní téma, kterému se od loňska věnuje nová sekce České astronomické společnosti.

Pokud vám záleží na tom, jak fungují pouliční lampy ve vaší obci, podívejte se na stránky astro.sci.muni.cz/pub/hollan/lighting.

Je přitom jedno, co vás vede, jestli zájem o

  • bezpečnosta pohodlí při dopravě v noci,
  • pěkný noční vzhled vaší obce,
  • omezení světelného znečištění (abyste mohli klidně spát, nebo abyste vidělivíce hvězd),
  • nižší obecní účet za elektřinu,
  • omezení emisí oxiduuhličitého
-- řešení jsou totiž vždy vlastně stejná.

Pokud vás zaujme něco z informací mých (nebo z mnohem bohatších informací International Dark Sky Association, www.darksky.org), budu rád, když se mi ozvete. Budete-li uvažovat i o členství v sekci, tím lépe.

Jan Hollan,

hollan@ped.muni.cz, (5) 4132 1287 (Hvězdárna v Brně)



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »