Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Po setmění aneb noční život bez světelného znečištění

Po setmění aneb noční život bez světelného znečištění

Výstava "Po setmění"
Autor: Muzeum trojmezí

Přijměte pozvání na nezvykle temnou a dobrodružnou výstavu představující pozoruhodný svět noční přírody, v níž vyhrává ten, kdo je nejlépe tmě přizpůsoben. Výstava je k vidění v Muzeu trojmezí v Jablunkově od 5. dubna do 29. října 2023. Přijďte poznat svět bez světelného znečištění.

Po setmění se náš svět jeví zcela jinak. Je tmavý, šedivý, tajemný. Tuto noční dobu ale využívá množství organismů ke svému aktivnímu životu. Ze svých úkrytů vylézají často, až když se my lidé chystáme ke spánku. Tma je zahalí a pomůže jim, aby našli svou kořist nebo aby se sami nestali kořistí.

Živočichové, které možná z učebnic biologie znáte, ale na vlastní oči jste je zahlédli jen mihnout se v šeru. Víte, kdo v noci stráží les nebo hlídá klidnou hladinu rybníka? Kdo s vámi po setmění sdílí domácnost, prohledává vám popelnice nebo přichází na nezvanou návštěvu do kurníku?

Čeká na vás více než 60 dermoplastických preparátů a modelů obratlovců, nebudou chybět samozřejmě ani zástupci hmyzu. Prezentovány jsou nejen exponáty Muzea Těšínska, ale i Muzea Beskyd Frýdek-Místek a Muzea Novojičínska.

Výstava přiblíží, jak jsou živočichové pro přežití ve tmě vybaveni, ale nastíní také křehkost nočního prostředí ovlivněného nadměrným nočním svícením. Člověk zásadním způsobem narušuje přirozenou tmu a tím ohrožuje i ty, kteří jsou na ni navázáni. I proto jsou zde organizace, které pomáhají přirozené prostředí živočichů a dalších organismů chránit.

Rok 2023 je významný hned pro dvě z nich. CHKO Beskydy slaví půlstoletí od svého vzniku a Beskydská oblast tmavé oblohy, zaměřující se na problematiku světelného smogu, byla založena před deseti lety.



Převzato: Muzeum trojmezí



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Výstava


41. vesmírný týden 2024

41. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 10. do 13. 10. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní oblohu má vstoupit poměrně jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Při testu rakety Vulcan došlo k anomálii a uletěla tryska postranního motoru, ale bez vlivu na doručení nákladu na oběžnou dráhu. Očekáváme přistání mise Crew-8 z ISS zpátky na Zemi. Očekáváme starty dvou kosmických sond, jakmile bude opět povoleno raketám Falcon startovat. Před 60 lety proběhla riskantní mise Voschod 1 se třemi kosmonauty na palubě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdokupa

NGC 884

Další informace »