Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  22. vesmírný týden 2016

22. vesmírný týden 2016

Mapa oblohy 1. června 2016 ve 23:00 SELČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 30. 5. do 5. 6. 2016. Měsíc bude na konci týdne v novu. Večer je vidět Jupiter. Celou noc můžeme pozorovat planety Saturn a Mars. Slunce je poměrně klidné. Modul BEAM je konečně nafouknut. Falcon 9 počtvrté přistál.

Obloha

Měsíc bude v novu v neděli 5. června v 5:00 SELČ. Starý ranní srpek Měsíce tu bude spíš pro nadšence vyhlížející kometu C/2013 X1 (PanSTARRS).

Planety:
Jupiter (–2,1 mag) je vidět nejlépe už jen před půlonocí. Pozorování doporučujeme už od soumraku před desátou hodinou. Úkazy jeho měsíců a přechody Velké červené skvrny (GRS) jsou shrnuty v tabulce níže.
Mars (–2 mag) a Saturn (0 mag) jsou jako dvě výrazné hvězdy vidět celou noc, přičemž vrcholí nad jihem po půlnoci, protože Mars je krátce po opozici, zatímco Saturnova opozice připadá právě na tento týden, na 3. červen.

Přechody GRS   Úkazy měsíců
30. 5. 00:05   30. 5. Ganymed zákryt zač. 22:34
1. 6. 21:35   31. 5. Kallisto zákryt konec 22:35
3. 6. 23:10   2. 6. Io přechod stínu konec 22:03
      4. 6. Europa přechod stínu zač. 21:51
Europa přechod měsíce konec 22:03
Časy jsou v letním čase (SELČ).

Aktivita Slunce je nízká, na povrchu se jen občas objevují nějaké skvrny, po okraji bývá jen sem tam protuberance. Online pohled na Slunce nabízí družice SDO.

Mapka poloh komet 252P a S2 PanSTARRS. Data: Guide 9
Mapka poloh komet 252P a S2 PanSTARRS. Data: Guide 9
Obloha bez Měsíce vybízí k pozorování komet. V minulém novoluní jsme upozorňovali především na dvojici 252P/LINEAR a C/2014 S2 (PanSTARRS). Mapky ukazují, že kometa LINEAR se stále nachází v horní části Hadonoše, zatímco S2 se přesunula níže do Velké medvědice. Pro zajímavost dodejme, že nejjasnější kometou na obloze je nyní C/2013 X1 (PanSTARRS), kterou jsme mohli obdivovat na podzim a na přelomu roku. Nyní je však za ranního svítání jen kolem 5 až 10 stupňů nad jihovýchodem ve Vodnáři. Potěšit by proto mohly spíše komety 9P/Tempel 1 směřující ze Lva do Panny, nebo vysoko ležící, i když slabší C/2015 WZ (PanSTARRS) v zadní části Labutě, nebo C/2014 W2 (PanSTARRS) mezi Drakem a Malým medvědem.

Kosmonautika

  • Mezinárodní vesmírná stanice ISS má nový modul, první nafukovací, BEAM. O víkendu došlo k jeho nafouknutí a zhruba do týdne by měl být poprvé prohlédnut zevnitř. Protože jde o experiment, trvale obydlený zatím nebude, plánuje se jen několik inspekčních návštěv.
  • SpaceX má konečně štěstí a daří se opakovaná přistání prvního stupně jejích raket Falcon 9. Tentokrát šlo už o čtvrté úspěšné přistání, z toho třetí na mořské plošině a v řadě za sebou. A to vše i přes to, že šlo opět o misi na dráhu přechodovou ke geostacionární a první stupeň ta při návratu dostal pořádně zabrat. Dosednutí bylo prý i poněkud tvrdší, než obvykle, což by mohlo souviset s nedostatkem paliva, které první stupeň při těchto misích má. Kromě záchrany prvního stupně došlo také k pokusu o záchranu a vylovení aerodynamického krytu.

Výročí

  • 30. května 1966 (50 let) odstartovala k Měsíci sonda Surveyor 1. 2. června úspěšně přistála na Měsíci. Bylo to první americké měkké přistání. Sondu v roce 2009 vyfotografoval Lunar Reconaissance Orbiter (zdroj: Wikipedia).
  • 30. května 1971 (45 let) odstartoval k Marsu Mariner 9. 13. listopadu 1971 byl naveden na oběžnou dráhu Marsu, kde pracoval až do října 1972. Protože jen těsně předstihl sovětské Mars 2 a 3, stal se prvním tělesem na oběžné dráze kolem jiné planety. Po několik měsíců trvající celoplanetární bouři poslal na Zemi detailní záběry povrchu Marsu. Snímky se staly základem pro předběžný výber míst přistání pozdější mise Viking.
  • 3. června 1966 (50 let) odstartovala loď Gemini 9 s astronauty Staffordem a Cernanem na palubě. Let provázely neúspěšné pokusy něco otestovat. Pro poruchu rakety se nemohli spojit s plánovaným tělesem Agena, proto bylo vypuštěno náhradní setkávací zařízení, ale pro neuvolněný kryt stykovacího zařízení se spojení neuskutečnilo. Zařízení vypadalo jako rozzlobený aligátor... Eugene Cernan vykonal plánovanou procházku do volného kosmu a měl testovat předchůdce autonomního pohybového mechanismu. Problémy s mlžením přílby a pohybem v mikrogravitaci způsobily, že se test zařízení nekonal. (Došlo na něj až v osmdesátých letech, kdy se takto pohybovali astronauti v „křesílku“ při letech raketoplánu).

Výhled na příští týden

  • Výročí: Sojuz 11
  • Výročí: Antonín Bečvář

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v červnu ke stažení v PDF,
sekce Obloha aktuálně.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Vesmírný týden, Mariner 9, Gemini 9, Surveyor 1


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kométa C/2022 E3 (ZTF)

Nie veľmi vydarený stack kométy a hviezd. Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Starnet++, Adobe photoshop 200x60 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, master bias, 60 flats, master darks.

Další informace »