Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  32. vesmírný týden 2018

32. vesmírný týden 2018

Mapa oblohy 8. srpna 2018 ve 22:00 SELČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 6. 8. do 12. 8. 2018. Měsíc bude v novu. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Kometa 21P/Giacobini-Zinner je opět o něco hezčí. V sobotu má startovat mise Parker Solar Probe. NASA vybrala posádky chystaných soukromých lodí. Falcon 9 provedl statický zážeh před startem plánovaným na úterý. Dragon přistál v Pacifiku. Před 40 lety startovala mise Pioneer-Venus 2 a také International Sun/Earth Explorer 3, známý studiem komet.

Obloha

Měsíc bude v novu v sobotu 11. srpna v 11:58 SELČ. 6. srpna projde Hyádami a posléze zakryje Aldebaran v Býku. Tento úkaz však není ze střední Evropy pozorovatelný.

Planety:
Venuše (−4,4 mag) je po západu Slunce nejjasnějším objektem nad severozápadním obzorem. Jupiter (−2 mag) je večer už relativně nízko nad jihozápadem, pohybuje se poblíž hvězdy Zuben Elgenubi (alfa Librae). Saturn (0,2 mag) je po setmění nad jihem, najdeme jej poblíž mlhovin Trifidu a Laguny. Jasný Mars (−2,6 mag) je nízko nad jihem kolem půlnoci. V druhé polovině noci je vidět Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách.
Úkazy Jupiterových měsíců: 9. srpna ve 20:40 SELČ začíná přechod měsíce Europa. 11. srpna ve 20:18 končí zatmění Europy a ve 20:51 končí přechod stínu Io.
Velká červená skvrna (GRS) bude poblíž středu kotoučku 6. srpna ve 22:00 SELČ, 9. srpna v 19:30 a 11. srpna ve 21:10.

Aktivita Slunce je velmi nízká. Aktuální pohled na Slunce nabízí družicová observatoř SDO.

Perseidy
Maximum roje se blíží. Letos je očekáváno v noci z 12. na 13. srpna. Pozorování je však třeba přizpůsobit i aktuálnímu počasí a pokud bude jasno, není úplně důležité, zda jde o noc maxima, nebo několik nocí okolo. Očekává se až několik desítek spatřených meteorů za hodinu, ale poslední maxima byla vyšší než 100.
Připomínáme též možnost spatření meteorů vylétajících zdánlivě z Vodnáře. Několik delta Aquarid by mělo být ke spatření každou hodinu. Jejich rychlost je oproti Perseidám asi o třetinu menší.
Nejpomalejší meteory produkuje roj alfa Capricornid, které pomalu vylétávají z Kozoroha a nebude jich za hodinu k vidění více, než jedna až dvě.

Kometa 21P
S ústupem měsíčního svitu má smysl pozorovat komety. Tou nejjasnější je aktuálně kometa Giacobini-Zinner. Její fotografie z minulého týdne ukazují, že je opět o něco hezčí a také zjasnila. Před úplňkem byla v Kefeovi, nyní ji najdeme v Kasijopeji (nad dvojitým W).

Kosmonautika

Na sobotu 11. srpna plánuje NASA vypuštění průzkumníka sluneční koróny. Sonda Parker Solar Probe má být vypuštěna pomocí rakety Delta IV Heavy. Bude to tedy spektakulární start. Podle plánu má proběhnout v 9:48 SELČ.

Nákladní loď Dragon úspěšně přistála do vln Pacifiku v noci z 3. na 4. srpna s 1832 kg nákladu na palubě. Nyní SpaceX připravuje ke startu raketu Falcon 9. Ta má v úterý 7. srpna v 7:18 SELČ startovat s družicí Merah Putih (Telkom 4).

Aktuální snímky Brna a okruhu, kde se jela Moto GP, pořídil Andrew Feustel z paluby Mezinárodní vesmírné stanice.

Pro chystané první lety soukromých lodí Starliner a Crew Dragon vybrala NASA první posádky. Nechybí ani zkušení astronauti, ani nováčci.

Výročí

8. srpna 1978 (40 let) odstartovala k Venuši americká sonda Pioneer-Venus 2. Cílem byl průzkum atmosféry planety. Ten byl uskutečněn jednak vlétnutím sondy samotné do atmosféry 9. prosince 1978 a především pomocí čtyř přistávacích pouzder. Jedno velké pouzdro přistávalo na padáku a pak volným pádem, tři menší volným pádem. Jedno přežilo dopad a vysílalo ještě hodinu z povrchu.

9. srpna 1973 (45 let) odstartovala sovětská sonda Mars 7. Také zde se plánovalo přistání, ovšem pouzdro se oddělilo a to bylo vše. Nezapálil se přistávací motor a tak obě tělesa pouze proletěla kolem Marsu.

12. srpna 1978 (40 let) odstartovala vesmírná sonda ISEE-3 (International Sun/Earth Explorer 3). Mnohými je možná známa pod zkratkou ICE (International Cometary Explorer). Jejím původním úkolem bylo studovat interakci magnetického pole Země se slunečním větrem, ovšem poté byla přejmenována a zkoumala kometu Giacobini-Zinner (tu, jež můžeme nyní sledovat na obloze), což se stalo vůbec poprvé v historii výzkumu komet kosmickými sondami (proletěla ohonem komety ve vzdálenosti 7800 km od jádra komety). Ze vzdálenosti 28 miliónů kilometrů o rok později proletěla ohonem Halleyovy komety a poté začala zkoumat heliosféru. V roce 1997 byly sice vypnuty vědecké přístroje sondy, ale v roce 2008 provedená kontrola zjistila funkčnost 12ti z 13ti experimentů na palubě a tak je otázkou, jestli by sonda nemohla prozkoumat ještě nějaké další komety. To už je jen v roli teorie.

Výhled na příští týden 

  • Měsíc a planety večer
  • Výročí: DeLisle Stewart

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v srpnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. 

Štítky: Pioneer-Venus, Mars 7, International Cometary Explorer (ICE), ISEE-3, Vesmírný týden


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars není velký jako úplněk

Mars není velký jako úplněk

Další informace »