Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Dnes večer nastane nejjasnější úplněk roku 2008

Dnes večer nastane nejjasnější úplněk roku 2008

Dva úplňky v roce 2004 se liší svojí vzdáleností od Země
Dva úplňky v roce 2004 se liší svojí vzdáleností od Země
Pokud se dnes v noci (z pátku 12. na sobotu 13. prosince) na krátko vyjasní, spatříme nejjasnější úplněk roku 2008. Díky vzájemné sešlosti několika faktorů, které tuto výjimečnou událost ovlivňují, bude úplňkový Měsíc měřitelně jasnější než obvykle. Nicméně na druhou stranu je tento úkaz spíše jen "estetickým" doplňkem v našem každodenním životě, neboť pro běžného člověka je tato událost jen málo citelná.

Měsíc dosáhne fáze úplňku 12. prosince v 17 hodin a 37 minut. Přibližně o 5.5 hodiny později bude k Zemi v této lunaci (doba oběhu Měsíce kolem Země) nejblíže, konkrétně 356 566 km.

Měsíc obíhá kolem Země po eliptické dráze. Je-li k Zemi nejblíže (v tzv. perigeu), leží od Země 356 410 km. Naopak nejdále je 406 740 km (v apogeu). Na obloze to tedy znamená, že se měsíční kotouč v okamžiku perigea zvětší o asi 14 % oproti apogeu. Pro představu je rozdíl obou vzdáleností podobný, jako kdybychom do přímky položili asi 4 a ¼ Země. V měřítku Země - Měsíc je však tento rozdíl poměrně malý, tudíž lidským okem jen těžko rozeznáme, že je Měsíc na obloze o něco větší než před 14 dny. Fotografií to však lze odhalit snadno - stačí pořídit dvě fotografie Měsíce, které se liší vzdáleností našeho přirozeného souputníka od Země (viz úvodní fotografie).

Co však je nejen měřitelné, ale pro ty pozornější i citelné, je jas Měsíce. Oproti okamžiku, kdy je Měsíc v úplňku nejdále od Země bude jas Měsíce asi o 30 % větší. Tím lépe ještě nahrává fakt, že měsíční úplňky bývají nejvýše nad obzorem v zimních měsících, tedy v době okolo zimního slunovratu. Ten nastane 21. prosince ve 13 hodin a 3 minuty (za pouhých 9 dní). Měsíc tak nalezneme kolem půlnoci velmi vysoko v souhvězdí Býka.

I když bude obloha zatažená, bude se nám zdát, že je jemně namodralá a ani v temné přírodní noci se nedočkáme úplné tmy. Naopak vyjasní-li se, bude možné za svitu měsíčního úplňku číst bez pomoci baterky text novin. Spíše však tomu nahraje právě ta souhra nejjasnějšího úplňku roku a značné výšky Měsíce nad obzorem, než pouhý fakt, že je úplněk jasnější než obvykle.

Zdroje:
[1] http://planety.astro.cz/zeme/38/
[2] http://science.nasa.gov/headlines/y2008/09dec_fullmoon.htm






50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »