Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Eta Lyridy 2010

Eta Lyridy 2010

ely08.jpg
Dňa 9. 5. 2009 nastane maximum meteorického roja eta Lyridy. Materským telesom tohto roja je pravdepodobne kométa C/1983H1 IRAS-Araki-Alcock. Eta Lyridy sú málo známym meteorickým rojom, ktorý bol len nedávno zaradený do sledovania v rámci programu organizácie IMO.

Meteorický roj eta Lyridy je aktívny každoročne od 3. mája do 12. mája. Predpokladá sa, že tohtoročné maximum nastane 9. mája okolo 9:00 LSEČ. Frekvencia tohto roja je pomerne nízka, v maxime dosahuje približne 3 meteory za hodinu. Poloha radiantu je α = 19 h 10 min; δ = +44°. Meteory tohto roja sú stredne rýchle, do zemskej atmosféry vstupujú rýchlosťou dosahujúcou 44 km za sekundu. Pozorovacie podmienky by mali byť slušné, nakoľko Mesiac po poslednej štvrti bude pozorovania rušiť len minimálne. Nakoľko sa však jedná o veľmi slabý roj je jeho pozorovanie vhodné len pre skúsených pozorovateľov. Keďže bol do pracovného zoznamu IMO zaradený len nedávno, sú jeho pozorovania cenné. Roj geneticky súvisí s kométou C/1983H1, ktorej obežná doba je 964 rokov.

Zdroj:
IMO
O autorovi21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Změna polohy Marsu a Jupiteru před konjunkcí

Dvě fotografie po cca 24 hodinách necelých 9 a 33 hodin před největším přiblížením planet.

Další informace »