Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Na obloze zazářil další bolid - 5. listopadu večer

Na obloze zazářil další bolid - 5. listopadu večer

Výřez z celooblohového snímku, na kterém je zachycen průlet bolidu EN051115 nad JZ Polskem. Na obrázku bolid letí zprava doleva.
Autor: Astronomický ústav AV ČR

Dnes večer, 5. 11. 2015 v 18:21:19-28 SEČ, zachytily automatické bolidové kamery České bolidové sítě přelet jasného a dlouhého bolidu. Díky jasné obloze nad naším územím byl tento tento bolid pozorován také velkým počtem náhodných svědků. Všem, kteří nám poslali svá pozorování, děkujeme a zde přinášíme první předběžný popis celého tohoto mimořádného jevu. Tyto výsledky jsou zatím založeny na analýze 3 snímků ze severních stanic Růžová, Lysá hora a Polom.

Z našich výpočtů jsme zjistili, že bolid letěl na sever od našeho území na JZ Polska a začal svítit ve výšce 89 km poblíž města Praszka. Letěl po jen 14 stupňů skloněné dráze k zemskému povrchu a pohasl ve výšce necelých 42 km poblíž města Lubin. Zaznamenaná světelná dráha byla dlouhá 187 km a trvala 9,2 sekundy. Během této doby se těleso zbrzdilo v atmosféře z původní rychlosti 22,5 km/s na konečných 7 km/s. Vzhledem k vysoké výšce konce bolidu nepředpokládáme pád meteoritů. Z našich výpočtů vyplývá, že tento jasný bolid, jehož jasnost v maximu  dosáhla téměř jasnosti Měsíce v úplňku, byl úlomkem meziplanetární hmoty, který se před srážkou se Zemí pohyboval po výstředné dráze mezi drahami planet Venuše a Jupiter a která byla necelých 9 stupňů skloněna k oběžné dráze Země kolem Slunce.

Průmět dráhy bolidu EN051115 na zemský povrch. Autor: Google/Pavel Spurný.
Průmět dráhy bolidu EN051115 na zemský povrch.
Autor: Google/Pavel Spurný.

RNDr. Pavel Spurný, CSc.RNDr. Jiří Borovička, CSc.
Oddělení meziplanetární hmoty
Astronomický ústav AV ČR



Převzato: Astronomický ústav AV ČR



O autorovi

Štítky: Bolid


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »