Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Nezapomeňte na Perseidy!
Petr Kubala Vytisknout článek

Nezapomeňte na Perseidy!

Perseida, autor: Joshua Tree
Perseida, autor: Joshua Tree
K létu už neodmyslitelně patří meteorický roj Perseidy. Slzy svatého Vavřince, jak se Perseidam lidově říká, ozáří již tradičně okolo 12. srpna noční oblohu.

Perseidy můžete na obloze pozorovat od 27. července do 17. srpna. Maximum Perseid nastává letos 12. srpna odpoledne. Nejlepší podmínky k pozorování budou v noci z pondělí 11. srpna na úterý 12. srpna, přesněji v úterý okolo 2. až 4 hodiny ranní. Tradiční nepřítel pozorovatelů - Měsíc tentokrát příliš rušit nebude, neboť zapadne asi půl hodiny po půlnoci. V dalších dnech se bude ale situace zhoršovat, protože už v sobotu 16. srpna nastane úplněk a také částečné zatmění Měsíce.

Při pozorování Perseid se zdá, že meteory vylétávají z jednoho bodu na obloze. Tomuto bodu se říká radiant a v tomto případě se nachází v souhvězdí Persea, odtud tedy název meteorického roje.

Za původem Perseid je kometa Swift - Tuttle, která svou dráhu zaneřádila malými prachovými částicemi. Mrakem těchto částeček prolétá Země každé léto. Perseidy vylétávají do atmosféry rychlostí okolo 58 km/s. Jedná se o malé prachové částice, které se vždy ve výšce okolo 100 km vypaří.

V maximu můžeme na obloze vidět až 100 meteorů za hodinu. V letošním roce ale spatříme při ideálních podmínkách spíše okolo 40 meteorů za hodinu. Pokud se rozhodnete Perseidy pozorovat, doporučujeme místo daleko od rušivých pouličních světel. K samotnému pozorování meteoru nic nepotřebujete, s ohledem na krčí páteř se doporučuje poloha ležmo. V přírodě by jste si měli pod sebe dát například karimatku. Nejednomu pozorovateli se už osvědčila plážové zahradní lehátka.

Obrázek: Perseidy v roce 2007 nad Kalifornií. Autor: Joshua Tree. Zdroj: spaceweather.com

Doporučené odkazy:




O autorovi



45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).

Snímek komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Měřítko 22 obloukových vteřin na pixel, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »