Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Nezapomeňte na Perseidy!
Petr Kubala Vytisknout článek

Nezapomeňte na Perseidy!

Perseida, autor: Joshua Tree
Perseida, autor: Joshua Tree
K létu už neodmyslitelně patří meteorický roj Perseidy. Slzy svatého Vavřince, jak se Perseidam lidově říká, ozáří již tradičně okolo 12. srpna noční oblohu.

Perseidy můžete na obloze pozorovat od 27. července do 17. srpna. Maximum Perseid nastává letos 12. srpna odpoledne. Nejlepší podmínky k pozorování budou v noci z pondělí 11. srpna na úterý 12. srpna, přesněji v úterý okolo 2. až 4 hodiny ranní. Tradiční nepřítel pozorovatelů - Měsíc tentokrát příliš rušit nebude, neboť zapadne asi půl hodiny po půlnoci. V dalších dnech se bude ale situace zhoršovat, protože už v sobotu 16. srpna nastane úplněk a také částečné zatmění Měsíce.

Při pozorování Perseid se zdá, že meteory vylétávají z jednoho bodu na obloze. Tomuto bodu se říká radiant a v tomto případě se nachází v souhvězdí Persea, odtud tedy název meteorického roje.

Za původem Perseid je kometa Swift - Tuttle, která svou dráhu zaneřádila malými prachovými částicemi. Mrakem těchto částeček prolétá Země každé léto. Perseidy vylétávají do atmosféry rychlostí okolo 58 km/s. Jedná se o malé prachové částice, které se vždy ve výšce okolo 100 km vypaří.

V maximu můžeme na obloze vidět až 100 meteorů za hodinu. V letošním roce ale spatříme při ideálních podmínkách spíše okolo 40 meteorů za hodinu. Pokud se rozhodnete Perseidy pozorovat, doporučujeme místo daleko od rušivých pouličních světel. K samotnému pozorování meteoru nic nepotřebujete, s ohledem na krčí páteř se doporučuje poloha ležmo. V přírodě by jste si měli pod sebe dát například karimatku. Nejednomu pozorovateli se už osvědčila plážové zahradní lehátka.

Obrázek: Perseidy v roce 2007 nad Kalifornií. Autor: Joshua Tree. Zdroj: spaceweather.com

Doporučené odkazy:




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »