Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Po klidnějším období série silných erupcí na Slunci

Po klidnějším období série silných erupcí na Slunci

Oblak plazmatu po erupci X2,7 ze 14. května 2025 v AR4087 v UV oboru 304 Ångstromů (30,4 nm) přístrojem AIA Solar Dynamics Observatory
Autor: NASA

Aktivní oblast AR4079 s dosud největší skvrnou roku 2025 se uvedla silnější erupcí, ale pak zde byl celých 14 dní prakticky klid. Zato zrovna když zase mizela z dohledu, vyvolala další erupci nejsilnější kategorie X, která nadchla i pozorovatele u nás. A to nebylo vše. Okamžitě se u východního okraje objevila nová velmi aktivní oblast a silné erupce se střídají jedna za druhou.

14. května 2025 byla z aktivní oblasti AR4087 uvolněna oblaka plazmatu, která zde vidíme v extrémním UV oboru spektra 171 Ångstromů (17,1 nm) přístrojem AIA Solar Dynamics Observatory Autor: NASA
14. května 2025 byla z aktivní oblasti AR4087 uvolněna oblaka plazmatu, která zde vidíme v extrémním UV oboru spektra 171 Ångstromů (17,1 nm) přístrojem AIA Solar Dynamics Observatory
Autor: NASA
Nová aktivní oblast byla označena jako AR4087. Připomeňme, že NOAA počítá aktivní regiony na Slunci od 5. ledna 1972 a pro očíslování nového musí být pozorován alespoň dvěma nezávislými observatořemi. Protože 14. června 2002 bylo dosaženo čísla 10 000, bývá nyní zvykem AR označovat nikoli jako 14 087 atd., ale užívá se zkrácené označování, v tomto případě 4087.

Je skutečným paradoxem, že v aktivní oblasti AR4079 s opravdu velkou skvrnou byl v podstatě klid po celou dobu, co byla natočena směrem k Zemi. Nyní, když zapadala, nastala zde jedna z velmi silných erupcí dosahující v RTG oboru až do kategorie X1. Protože nastala výhodně v odpoledních hodinách našeho času 13. května, mohlo si její rychlý vývoj prohlížet i nemnoho pozorovatelů u nás vybavených H-alfa dalekohledy. Takových erupcí není mnoho.

Přehled erupcí na Slunci 13. a 14. května 2025 - do grafu měření v RTG oboru družicí GOES je vložen snímek z SDO Autor: NASA a NOAA
Přehled erupcí na Slunci 13. a 14. května 2025 - do grafu měření v RTG oboru družicí GOES je vložen snímek z SDO
Autor: NASA a NOAA

Aktivitu regionu neurčuje počet a velikost v něm se vyskytujících skvrn, ale komplexnost magnetických polí. A tak zatímco obří skvrna v AR4079 byla v magneticky málo komplexní oblasti, nyní můžeme na Slunci v jeho východní části pozorovat menší skvrny, ale střídají se zde magnetické polarity severní a jižní a v důsledku přirozené snahy zjednodušení těchto polí dojde někdy k rekonekci siločar doprovázených zmařením obrovského množství energie. Na škále v rentgenovém oboru spektra dosáhly poslední erupce nejvyšší kategorie X, nebo vyšších stupňů střední kategorie M.

Pokud plánujete skvrny pozorovat, využijte bezpečné metody k pozorování Slunce. Dívat se do Slunce okem je nebezpečné a přes dalekohled může dojít okamžitě k nevratnému poškození zraku. 

Pravděpodobně vás po shlédnutí silných erupcí, které byly zmíněny napadl, že za pár dní nastanou jasné polární záře. V tom případě je třeba dodat, že oblaka plazmatu uvolněná při těchto erupcích prý Zemi zatím zasáhnout nemají, snad jen okrajově. Každopádně za několik dní se situace může výrazně změnit, takže se vyplatí monitorovat příslušné stránky.

Odkazy pro sledování sluneční aktivity a polárních září

Aktuální snímek skvrn z SDO (4096 px). Další snímky SDO.

Aktuality v angličtině: Spaceweather.comSolarham a Spaceweatherlive (zde i aplikace pro mobily).

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Krásný popis pozorování silné erupce v AR4079 na Astrofóru
[2] Popis erupcí ze 13. a 14. 5. na Spaceweather.com



O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Sluneční aktivita


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »