Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Pozorování Marsu v Sezimově Ústí

Pozorování Marsu v Sezimově Ústí

Vzhledem k výjimečnému úkazu, nabízí Hvězdárna Františka Pešty za jasného počasí mimořádná pozorování planety Mars.
Další informace  ZDE

datum čas akce poznámka
2.8.23-02 hodVelká opozice Marsu  - pozorování planety MARS, která je v toto období nejblíže Zemi > Petr Bartoš 
POUZE ZA JASNÉHO POČASÍ
9.8.23-02 hodVelká opozice Marsu  - pozorování planety MARS, která je v toto období nejblíže Zemi > Vlastimil Neliba
POUZE ZA JASNÉHO POČASÍ
16.8.23-02 hodVelká opozice Marsu  - pozorování planety MARS, která je v toto období nejblíže Zemi > Vlastislav Feik 
POUZE ZA JASNÉHO POČASÍ
23.8.22-02 hodVelká opozice Marsu  - pozorování planety MARS, která je v toto období nejblíže Zemi > Petr Bartoš 
POUZE ZA JASNÉHO POČASÍ
30.8.22-02 hodVelká opozice Marsu  - pozorování planety MARS, která je v toto období nejblíže Zemi > Václav Uhlíř
POUZE ZA JASNÉHO POČASÍ
6.9.21-00 hodVelká opozice Marsu  - pozorování planety MARS, která je v toto období nejblíže Zemi > Vlastimil Neliba
POUZE ZA JASNÉHO POČASÍ
13.9.21-00 hodVelká opozice Marsu  - pozorování planety MARS, která je v toto období nejblíže Zemi > Petr Bartoš 
POUZE ZA JASNÉHO POČASÍ
20.9.20-00 hodVelká opozice Marsu  - pozorování planety MARS, která je v toto období nejblíže Zemi > Milan Vavřík
POUZE ZA JASNÉHO POČASÍ




O autorovi

Petr Bartoš

Petr Bartoš

Petr Bartoš (*1971, Sezimovo Ústí) je jihočeský popularizátor astronomie. K astronomii ho již v dětství přivedl populární seriál Okna vesmíru dokořán a od té doby se jí věnuje amatérsky. Profesně nyní pracuje jako analytik. V roce 1993 se stal členem České astronomické společnosti a od roku 1998 působí na Hvězdárně Františka Pešty v Sezimově Ústí. Zabývá se především historií astronomie, spoluzakládal Astronomickou olympiádu, cenu Littera astronomica, několik let redigoval Kosmické rozhledy.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »