Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Přehlídka nejbližších zatmění nad územím České Republiky

Přehlídka nejbližších zatmění nad územím České Republiky

Kresba úplného zatmění Slunce 29. března 2006 v Turecku
Kresba úplného zatmění Slunce 29. března 2006 v Turecku
Zatmění Slunce i Měsíce, ať už jsou úplná či nikoliv, patří mezi nejkrásnější a nejvzácnější úkazy na obloze. O to vzácnější je možnost spatřit takový úkaz nad územím České republiky. Proto se redakční systém Expresních astronomických informací rozhodl vytvořit přehled nejbližších zatmění nad územím České republiky od roku 2008 do roku 2030.

V jednom kalendářním roce může nastat maximálně 5 a minimálně 2 zatmění Slunce. Zatmění Měsíce bývají méně častá (maximálně 3 do roka), ale díky jejich viditelnosti na celé noční polokouli Země může člověk za život spatřit více zatmění měsíčních než slunečních. Kdy budeme moci spatřit nějaké nejbližší zatmění Slunce nebo Měsíce nad územím České republiky?

Existuje mnoho internetových stránek se zaměřením na nejbližší zatmění Slunce a Měsíce, ale většinou jde o přehled všech zatmění na celé Zemi a většina z nich je v anglickém jazyce. Redakce EAI se tedy rozhodla vytvořit soupis zatmění, která jsou buďto viditelná nad územím České republiky, nebo jsou ekonomicky výhodná pro případné expedice, či jsou něčím výjimečná. Tento soupis vyšel v kratší verzi v letošním tištěném čísle EAI a ukázalo se, že by nebylo od věci jej převést do formy webových stránek.

Naskýtá se tak možnost jednak pro pozorovatele, neboť přehled je vytvořen až do roku 2030 a samozřejmě se bude aktualizovat, ale i pro vedoucí expedic za zatměními Slunce (či Měsíce), kteří by chtěli dát o své expedici vědět veřejnosti (a nabídnout jim účast). Předpokládá se, že tyto stránky by tak mohly být centrálním informačním zdrojem pro astronomy i širší veřejnost, pokud jde o téma zatmění Slunce a Měsíce nad územím ČR.

Stránky jsou pod správou Expresních astronomických informací a naleznete je na adrese http://astro.sci.muni.cz/zatmeni.




O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.



46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 A3 Atlas

Canon 6Da + Sigma 35mm f/1.4 @ f/2.5 4x60s, 5 polí horizontálně Skywatcher Star Adventurer 24.10.2024 19:30 - 20:00

Další informace »