Sledujte sopečný prach
Autor: Luděk Fík
Co vidět na obloze?
Nejprve se zabývejme situací, kdy je jasná obloha. Ve dne kolem Slunce uvidíme tzv. Bishopův prstenec. Je to ohybový jev vznikající na prachových částicích (obdobně jako korona na kapkách vody), vypadá jako 10 - 20 stupňů velký prstenec okolo Slunce, což asi tak odpovídá průměru rozevřené dlaně v natažené ruce. Někdy si lze všimnout i zbarvení. Z jeho vzhledu lze i usuzovat na vlastnosti vyskytujících se částic.
Při západu Slunce si pak můžeme všimnout nápadně jiné barvy oblohy. Někdy bývá obloha výrazně do červena až do fialova, jindy může mít krémové zbarvení. Každopádně si všimnete, že obloha je nějak jiná…
Když Slunce zapadne a nastane jasná noc, potom vás prach jistě nepotěší, protože s nečistotami v atmosféře klesá její průzračnost, čili neuvidíte tak jasné hvězdy jako obvykle. To ještě umocňuje dnešní všudypřítomné světelné znečištění, a to tak, že města prach zespodu prostě osvětlí a obloha se stane ještě jasnější. Toho si však příležitostní pozorovatelé oblohy pravděpodobně ani nevšimnou.
Autor: Martin Popek
Můžu si prach nasbírat?
Ano, i to je možné, návod jak to udělat a dokonce i tak, aby to mělo nějakou vypovídající hodnotu můžete najít ZDE.
Není ale od věci říct, že server astronomie.cz poskytuje službu zasílání upozornění na podobné astronomické a meteorologické informace, které vám přijdou okamžitě na mobil jako SMS. Více o službě ZDE.