Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Vánoční kometa?

Vánoční kometa?

Machholz.jpg
V médiích proběhla zpráva, že letos budeme moci pozorovat "Vánoční kometu". Bohužel se nebude jednat o úchvatnou podívanou z minulých let, ale pouze o malý mlhavý obláček na temném nebi viditelný nikoliv v osvětleném městě. Svou jasností bude srovnatelná s mlhovinou M42 v Orionu (4 mag.), bude slabší než nejznámější galaxie M31 v Andromedě (3,4 mag).

Kometu s označením C/2004 Q2 (Machholz) objevil optik a amatérský astronom Donald Machholz z Colfaxu (Kalifornie), který se o astronomii zajímá od 8 let. Jedná se o jím objevenou již 10 kometu. Našel ji 27. srpna 2004 pomocí svého 15cm zrcadlového dalekohledu (zvětšení 30x). Kometu Machholz na obrázku vyfotografoval 19. listopadu 2004 John Drummond (Gisborne, Nový Zeland).

Efemeridy Machholzovy komety vypočítal Brian Marsden (Minor Planet Center in Cambridge). Ta se nyní blíží k Zemi a ke Slunci, v prosinci bude viditelná v souhvězdí Eridanus a pak začne rychle stoupat výš přes souhvězdí Býka až do souhvězdí Persea. U nás by měla být nejlépe pozorovatelná poslední týden v prosinci (mapka). Podle Marsdena by mohla dosáhnout až 4 mag. a mohla by být viditelná pouhým okem, lépe však triedrem nebo dalekohledem vysoko nad obzorem. Ale sám Machholz upozorňuje, že komety jsou notoricky nevyzpytatelné, ale věří, že nás tato kometa mile překvapí.

Kometa bude nejblíže Zemi v noci z 5. na 6. ledna 2005 (51 miliónů km). Navíc večer 7. ledna projde jen pár stupňů západně od Plejád ("Kuřátek"), známé otevřené hvězdokupy M45 v Býku. Přísluní dosáhne 24. ledna 2005 a bude od Slunce jen 179 miliónů km. Kometa bude v té době více méně v opozici a tak by měla být snadno viditelná na temné noční obloze.

Zdroj: www.space..com
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »