Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Vánoční kometa?

Vánoční kometa?

Machholz.jpg
V médiích proběhla zpráva, že letos budeme moci pozorovat "Vánoční kometu". Bohužel se nebude jednat o úchvatnou podívanou z minulých let, ale pouze o malý mlhavý obláček na temném nebi viditelný nikoliv v osvětleném městě. Svou jasností bude srovnatelná s mlhovinou M42 v Orionu (4 mag.), bude slabší než nejznámější galaxie M31 v Andromedě (3,4 mag).

Kometu s označením C/2004 Q2 (Machholz) objevil optik a amatérský astronom Donald Machholz z Colfaxu (Kalifornie), který se o astronomii zajímá od 8 let. Jedná se o jím objevenou již 10 kometu. Našel ji 27. srpna 2004 pomocí svého 15cm zrcadlového dalekohledu (zvětšení 30x). Kometu Machholz na obrázku vyfotografoval 19. listopadu 2004 John Drummond (Gisborne, Nový Zeland).

Efemeridy Machholzovy komety vypočítal Brian Marsden (Minor Planet Center in Cambridge). Ta se nyní blíží k Zemi a ke Slunci, v prosinci bude viditelná v souhvězdí Eridanus a pak začne rychle stoupat výš přes souhvězdí Býka až do souhvězdí Persea. U nás by měla být nejlépe pozorovatelná poslední týden v prosinci (mapka). Podle Marsdena by mohla dosáhnout až 4 mag. a mohla by být viditelná pouhým okem, lépe však triedrem nebo dalekohledem vysoko nad obzorem. Ale sám Machholz upozorňuje, že komety jsou notoricky nevyzpytatelné, ale věří, že nás tato kometa mile překvapí.

Kometa bude nejblíže Zemi v noci z 5. na 6. ledna 2005 (51 miliónů km). Navíc večer 7. ledna projde jen pár stupňů západně od Plejád ("Kuřátek"), známé otevřené hvězdokupy M45 v Býku. Přísluní dosáhne 24. ledna 2005 a bude od Slunce jen 179 miliónů km. Kometa bude v té době více méně v opozici a tak by měla být snadno viditelná na temné noční obloze.

Zdroj: www.space..com
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »