Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  VT-2004: Soutěž o nejlepší studentské internetové stránky

VT-2004: Soutěž o nejlepší studentské internetové stránky

Britská rada se sídlem v Praze vyhlásila ve spolupráci s Českým organizačním výborem mezinárodního projektu pro pozorování přechodu Venuše před Sluncem Venus Transit 2004 soutěž českých středních škol v publikaci internetových stránek věnovaných přechodu Venuše před Sluncem.

Na internetových stránkách středních škol tak vznikly stránky věnované pozorování přechodu Venuše. Stránky mají českou i anglickou verzi. Z celkového počtu 44 přihlášených škol bylo na 25. června do pražského sídla Britské rady pozváno deset zástupců nejúspěšnějších škol k obhájení své práce před odbornou porotou. Obhajoba probíhala v anglickém jazyce.

Vítězi soutěže se stali:

  • Emanuel Buzek, Masarykovo gymnázium Vsetín
  • Vladimír Hanzlík, První české gymnázium v Karlových Varech
  • Martina Dočkalová, Gymnázium T.G.Masaryka, Litvínov
  • Tři vítězové této soutěže, o kterých bylo dnes rozhodnuto, se zúčastní Londýnského mezinárodního fóra mladých vědců (LIYSF, http://www.liysf.org.uk), na kterém se každoročně setkávají studenti vědeckých disciplin z přibližně 50 zemí světa. Až 250 studentů se v rámci LIYSF účastní přednášek vedoucích vědeckých odborníků, seminářů a diskusí o vědeckých tématech, která v současné době hýbou světem, navštíví průmyslové a výzkumné ústavy včetně akademických center v Londýně, Oxfordu a Cambridgi, budou uspořádány návštěvy ve Vědeckém muzeu a Muzeu přírodní historie a nebude chybět ani společenský program. Fórum se uskuteční ve dnech 28. 7. - 11. 8. 2004 a Britská rada vítězům soutěže uhradí náklady na celý program pobytu včetně dopravy, ubytování a stravování.

    Podrobnější informace o soutěži získáte na adresách Helena.Sojkova@britishcouncil.cz (Helena Sojková - Britská rada, (The United Kingdom's international organisation for educational and cultural relations), halas@rg.prostejov.cz (Rostislav Halaš - Reálné gymnázium Prostějov) a mokry@astro.cz (Karel Mokry - Česká astronomická společnost). Podrobné informace o projektu Venus Transit 2004 a také fotogalerii přechodu Venuše před Sluncem dne 8. června 2004 lze najít na internetové adrese českých stránek projektu http://vt-2004.astro.cz/.

    O úspěšné účasti České republiky v tomto výjimečném mezinárodním projektu jsme již informovali tiskovou zprávou z 8.6.2004. Česká republika stanula na prvním místě ze všech evropských zemí co do počtu přihlášených škol. Soutěž středních škol o nejlepší internetové stránky je dalším úspěchem českých studentů.




    O autorovi

    Pavel Suchan

    Pavel Suchan

    Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



    12. vesmírný týden 2023

    12. vesmírný týden 2023

    Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

    Další informace »

    Česká astrofotografie měsíce

    Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

    Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

    Další informace »

    Poslední čtenářská fotografie

    Opozícia 2022 alebo inak zmeny fázy a veľkosti planéty Mars. Samotná opozícia nastala 8. decembra. Planéta bola snímaná cez Newton 256/1170 na dobsonovej montáži s kamerou ASI 120mc-s a barlowom 2x TeleVue.

    Další informace »