Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Daleký infračervený pohled

Daleký infračervený pohled

http://www.eso.org/outreach/press-rel/pr-2002/pr-23-02.html
http://www.eso.org/outreach/press-rel/pr-2002/pr-23-02.html
Pomocí dalekohledu VLT byl získán velmi kvalitní snímek HDF-S (Hubble Deep Field South). Na výsledném snímku jsou jasně zobrazeny extrémně vzdálené galaxie. Tyto galaxie jsou stěží rozeznatelné na nejkvalitnějších snímcích HST.

HDF-S je malá část oblohy v souhvězdí Tukana - přibližně 1% plochy Měsíce v úplňku. HST tuto oblast sledoval po dobu více než týden a získal tak nejpodrobnější snímek oblohy. Podobné pole bylo sledováno i na severní obloze (HDF-N).

VLT získal snímek po 100 hodin trvající expozici za nejlepších pozorovacích podmínek. I přes mnohem kratší expoziční dobu zobrazuje nový snímek mnohem vzdálenější objekty.

Infračervená pozorování jsou velmi důležitá - viditelné světlo se díky rudému posuvu dostalo do oblasti blízké infračervené oblasti.

Na rozdíl od optických snímků stejně starých galaxií zobrazuje nový snímek mnohem vyvinutější galaxie. Podle optické přehlídky by se v těchto galaxiích měly překotně vytvářet hvězdy, což není v souladu s novými pozorováními. Ty zobrazují vyvinuté galaxie, některé již s náznaky spirální struktury.

K dosažení tohoto stavu se musely hvězdy formovat dlouhou dobu předtím. Galaxie zachycené na těchto snímcích jsou tedy jedny z nejstarších známých galaxií.

Zdroj: ESO




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



41. vesmírný týden 2024

41. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 10. do 13. 10. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní oblohu má vstoupit poměrně jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Při testu rakety Vulcan došlo k anomálii a uletěla tryska postranního motoru, ale bez vlivu na doručení nákladu na oběžnou dráhu. Očekáváme přistání mise Crew-8 z ISS zpátky na Zemi. Očekáváme starty dvou kosmických sond, jakmile bude opět povoleno raketám Falcon startovat. Před 60 lety proběhla riskantní mise Voschod 1 se třemi kosmonauty na palubě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdokupa

NGC 884

Další informace »