Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  GRB: nabezpečí pro život?

GRB: nabezpečí pro život?

Gamma ray burst
Gamma ray burst
průběh výbuchu GRB
Každý den je Země na několik vteřin vystavena gamma záření pocházejícímu z kataklyzmických exlozí ve vzdálených galaxiích. Tyto exploze podobné supernovám jsou známy jako GRB - Gamma Ray Burst. K pozorování (nejen) těchto jevů slouží observatoř ESA XMM-Newton.

Nebezpečí pro život?

S ohledem na vlastnosti jevu (velmi intenzivní a energetický) se nabízí otázka jak tento jev ovlivňuje své okolí. Před několika lety si astronomové mysleli, že GRB může zničit případný život v hostitelské galaxii. V současnosti se tento názor jeví velmi pesimistickým. Poslední měření ukazují, že GRB je velmi úzce směrován do dvou kuželů - chová se spíše jako svítící maják než jako všesměrově účinná bomba.

To ovšem neznamená, že GRB není nebezpečný jev. Někteří teoretici zastávají názor, že se vypaří vše zasažené kuželem a to až do vzdálenosti 200 světelných let.

Proběhl v Galaxii GRB?

V současnosti sledované GRB jsou velmi intenzivní. V minulosti mohly být mnohem slabší. "V Galaxii pozorujeme mnoho zbytků supernov. S největší pravděpodobností v Galaxii proběhlo i několik GRB." uvádí astronom ESA Norbert Schartel.

Zatím se nepodařilo najít důkaz o blízkém GRB. V hledání vzdálených GRB jsou astronomové poměrně úspěšní. Gamma observatoř Integral získává každý den neocenitelná data.

Souvislost mezi GRB a hvězdými explozemi

Sonda XMM-Newton
Sonda XMM-Newton
sonda XMM-Newton
Schartel a jeho tým analyzovali data získaná loni družicí XMM-Newton a v rentgenov0m z85en9 objevili 'otisky prstů' v zářícím plynu. Jednalo se o první náznak souvislosti GRB a hvězdnými explozemi podobnými supernovám. Nyní dalším podobné pozorování XMM-Newton toto podezření zesiluje.

HST zkoumal viditelné zbytky po explozích a umožnil astronomům vytvořit si celkovou představu o BRB.

Zdá se, že exploze hvězdy je pouze první stupeň. Vlastní GRB vzniká o něco později, ale zda se jedná o hodiny, dny či týdny zatím nikdo neví. GRB pozorujeme ve chvíli, kdy se jádro explodované hvězdy zhroutí v černou díru. Tento jev je doprovázen emisí rentgenového záření vznikajícím při nárazu rázové vlny na plyn vyvržený původní explozí.

Ohrožují nás GRB?

Stále se vynořuje další otázka: ohrožuje nás blízké GRB? Odpově zní ne. Přestože každý den sledujeme GRB rozeseté rovnoměrně po celé obloze, jedná se o velmi nepravděpodobný jev. Ve vzdálenosti do 200 světelných let není v okolí Země žádná hvězda, která svůj život zakončí jako GRB. Tedy nakonec dobrá zpráva - podle současných poznatků tedy nejsme ohroženi tímto jevem.

Zdroj: ESA




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »