Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Mezinárodní setkání odborníků na rentgenovou optiku v astronomii
René Hudec Vytisknout článek

Mezinárodní setkání odborníků na rentgenovou optiku v astronomii

AXRO 2009
AXRO 2009
Odborníci 9 zemí se sejdou 6. až 10. 12. v Praze a budou diskutovat o nových technologiích pro IXO - International X-ray Observatory - obřího kosmického rentgenového dalekohledu, který výrazně posune naše poznání vesmíru.

V loňském roce se kosmické agentury Evropy (ESA), USA (NASA) a Japonska (JAXA) spojily v novém velkém společném projektu IXO – International X-ray Observatory - projektu obřího kosmického rentgenového dalekohledu, který výrazně posune naše poznání vesmíru. Odborníci 9 zemí se sejdou v Praze a budou diskutovat o nových technologiích pro tento projekt, do kterého je zapojena i Česká republika. 

Organizátory pracovního setkání jsou Astronomický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i. (AsÚ AV ČR) a České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze. Mezinárodní workshop proběhne ve dnech 6. až 10. prosince 2009 pod záštitou rektora ČVUT v pražské Vile Lanna. Setkání zahájí ředitel Astronomického ústavu AV ČR Doc. Petr Heinzel.

Účast potvrdilo celkem 47 předních odborníků odborníků z USA, Německa, Itálie, Velké Británie, Nizozemí, Japonska, Dánska, Ruska, Číny, Slovenska a České republiky.  

Stavba velkého vesmírného rentgenového dalekohledu je technologicky náročný  úkol. Vyžaduje spolupráci odborníků z různých oborů v široké mezinárodní spolupráci. Před zahájením stavby optiky dalekohledu je třeba zvládnout některé dosud nevyřešené technické problémy. Odborníci budou na workshopu řešit technologie rentgenové optiky založené na tenkých vrstvách křemíku, pokročilé technologie tvarování skla či metrologické testy a měření. Řada těchto technologií je studována také českými vědci. Vývoj rentgenové kosmické optiky má v České republice dlouhou tradici a čeští vědci v tomto oboru dosáhli mezinárodně uznávaných výsledků.  

Na setkání zazní přehledová přednáška doc. Reného Hudce z Astronomického ústavu AV ČR, v.v.i. o 40 letech vývoje rentgenové kosmické optiky v České republice. O čínském kosmickém programu zaměřeném na rentgenovou astronomii pohovoří Dr. Chen Zhang. Dr. Marcos Bavdaz představí vizi Evropské kosmické agentury, jak by měl vypadat dalekohled IXO. Prof. William Zhang z americké NASA bude referovat o optice pro družici Nustar a o vývoji skleněné optiky pro IXO. Prof. John Nousek shrne vědecké výsledky získané rentgenovým dalekohledem na americké družici SWIFT.  Prof. Hisamitsu Awaki představí projekt japonského kosmického rentgenového dalekohledu na družici ASTRO-H a prof. Michail Pavlinski ruský projekt s mezinárodní účastí Rentgen-Spektrum-Gama. 

Na workshop naváže (poprvé v Praze) jednání mezinárodní pracovní skupiny pro přípravu optiky TWG (Telescope Working Group) kosmického dalekohledu IXO. Ve výboru jsou zástupci delegovaní kosmickými agenturami NASA, ESA a JAXA. Členem skupiny je i doc. R. Hudec. 

Bližší informace na http://axro.org 

Převzato ze stránek Astronomického ústavu AV ČR




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »