Úvodní strana  >  Společnost  >  Uspořádání společnosti  >  Odborné skupiny  >  Odborná skupina pro tmavé nebe

Odborná skupina pro tmavé nebe

VV ČAS na základě článku 19 Jednacího a organizačního řádu ČAS zřídil odbornou skupinu zaměřenou na světelné znečištění. Vedením pověřil Pavla Suchana, který se v problematice světelného znečištění v České republice pohybuje od samého počátku, tedy od roku 2001, kdy Odborná skupina vznikla.

V Odborné skupině pro tmavou oblohu jsou zastoupeni odborníci z oborů astronomie, fyziologie, ekologie a ochrany přírody, techniky a světelné techniky a dalších. Odborná skupina působí jako poradní orgán pro státní správu a také pro jednotlivé obce, které chtějí osvětlovat šetrně k hvězdné obloze, přírodě i zdraví lidí. Věnujeme se také propagaci problematiky světelného znečištění.

Další informace o odborné skupině: http://svetelneznecisteni.cz/projekt/

Kontakty:

Pavel Suchan, předseda – suchan@astro.cz, 737 322 815

Milada Moudrá – milada.moudra@gmail.com

a další na http://svetelneznecisteni.cz/projekt/

Informace o světelném znečištění:

www.svetelneznecisteni.cz

Facebook: Světelné znečištění, Chci zase vidět nebe plné hvězd, Jizerská oblast tmavé oblohy  

Informační materiály ke stažení: http://svetelneznecisteni.cz/ke-stazeni/



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Světelné znečištění


21. vesmírný týden 2023

21. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 5. do 28. 5. 2023. Měsíc dorůstá do první čtvrti a na večerní obloze se potká s jasnou planetou Venuší a slabším Marsem. Aktivita Slunce je poměrně vysoká. V galaxii M101 je možné vidět supernovu. Na ISS má dorazit druhá návštěvnická soukromá mise Axiom-2 v lodi Crew Dragon a také nákladní loď Progress MS-23. Před 100 lety se narodil Bohumil Maleček, který ve Valašském Meziříčí organizoval skupinu pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2022 A2 (PANSTARRS) v souhvězdí Andromedy.

Snímek komety C/2022 A2 (PANSTARRS) v souhvězdí Andromedy. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa měla podle efemeridy 15.0 magnitudy. Vzdálenost od Země byla 2.718 au, od Slunce 2.133 au. Pořízeno za nastupujícího svítání.

Další informace »