Úvodní strana  >  Společnost  >  Uspořádání společnosti  >  Odborné skupiny  >  Odborná skupina pro tmavé nebe

Odborná skupina pro tmavé nebe

VV ČAS na základě článku 19 Jednacího a organizačního řádu ČAS zřídil odbornou skupinu zaměřenou na světelné znečištění. Vedením pověřil Pavla Suchana, který se v problematice světelného znečištění v České republice pohybuje od samého počátku, tedy od roku 2001, kdy Odborná skupina vznikla.

V Odborné skupině pro tmavou oblohu jsou zastoupeni odborníci z oborů astronomie, fyziologie, ekologie a ochrany přírody, techniky a světelné techniky a dalších. Odborná skupina působí jako poradní orgán pro státní správu a také pro jednotlivé obce, které chtějí osvětlovat šetrně k hvězdné obloze, přírodě i zdraví lidí. Věnujeme se také propagaci problematiky světelného znečištění.

Další informace o odborné skupině: http://svetelneznecisteni.cz/projekt/

Kontakty:

Pavel Suchan, předseda – suchan@astro.cz, 737 322 815

Milada Moudrá – milada.moudra@gmail.com

a další na http://svetelneznecisteni.cz/projekt/

Informace o světelném znečištění:

www.svetelneznecisteni.cz

Facebook: Světelné znečištění, Chci zase vidět nebe plné hvězd, Jizerská oblast tmavé oblohy  

Informační materiály ke stažení: http://svetelneznecisteni.cz/ke-stazeni/



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Světelné znečištění


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M31

5min RAWky snímané cca od 19:30 do 22:15 135 min Light iso 3200 20 min dark iso 3200 v rámci úprav spíše jen zvýraznění detailu galaxie M31 andromedy

Další informace »