Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Holmes z Hubblova kosmického dalekohledu

Uznání: A. Dyer (Ground based image); NASA, ESA, and H. Weaver (JHU APL) (Hubble image)

Proč se kometa Holmes zjasnila? Nečekaně jasná kometa 17P/Holmes nadále zdobí severní oblohu jako pouhým okem viditelný přídavek souhvězdí Perseus. Kterýkoliv nadšený pozorovatel na severní polokouli s tmavou oblohou, zvědavostí a mapkou oblohy, by měl být schopen během pár minut kometu uvidět. To, co je ovšem vidět je především prachová koma, která odráží sluneční světlo. Obklopuje příliš malé a příliš slabé ledové jádro, než aby šlo rozlišit. Za vodítko k téměř miliónkrát násobnému vzrůstu jasnosti se proto považují snímky záhadných centrálních oblastí komety pořízené tento měsíc Hubblovým kosmickým dalekohledem. Jeden takový snímek, který je vidět nahoře, ukazuje na stále nerozlišený hustý centrální prachový mrak v blízkosti jádra, kolem kterého je složitější, anizotropní koma. Hubblovy snímky neukazují žádnou zřejmou fragmentaci jádra, jaká byla třeba vidět minulý rok u komety Schwassman-Wachmann 3. Pozorovatelé na celém světě i nad ním pokračují ve studiu tohoto neobyčejného přírůstku na noční obloze.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Jádro, Comet Holmes


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »