Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklace Cassiopeia A

Uznání: NASA, CXC, SAO

Hmotné hvězdy v naší Mléčné dráze si žijí skvělé životy. Nejprve se zhroutí z ohromných kosmických mračen, zapálí své termnojaderné kotle a ve svých jádrech vytvářejí těžší prvky. Po několika miliónech let výbuchem vrhnou zpátky do mezihvězdného prostrou obohacený materiál a vývoj hvězd začíná zase znovu. Příkladem této závěrečné fáze života hvězdy je rozpínající se mračno trosek známé jako Cassiopeia A. Světlo z exploze, která tento zbytek supernovy vytvořila, bylo na pozemské obloze poprvé vidět asi před 350 lety, ovšem světlu samotnému to k nám trvalo asi 11 000 let. Tento snímek z rentgenové observatoře Chandra ve falešných barvách ukazuje stále horké filamenty a uzlíky ve zbytku Cassiopeia A. Vysokoenergetická emise jednotlivých prvků je barevně kódována, takže křemík je červený, síra žlutá, vápník zelený a železo fialové a astronomům tak pomáhá zkoumat recyklaci materiálu hvězd v naší Galaxii. Stále se ještě rozpínající vlna výbuchu je vidět jako vnější modrý prstenec. Ostrý rentgenový snímek zabírá v odhadované vzdálenosti zdroje Cassiopeia A asi 30 světelných let. Ta jasná skvrnka ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý zhroucený zbytek hmotného stelárního jádra.

Štítky: Cas A, Zbytek supernovy, Stellar life cycle, Hvězdný vývoj, Massive star, Rentgenové paprsky


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »