Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Energetický výtrysk z Centaurus A

Uznání: M. J. Hardcastle (Univ. Bristol), et al.
X-ray; Chandra Observatory, NASA / Radio; NRAO, VLA

Střed dobře prostudované aktivní galaxie Centaurus A před pohledy optických dalekohledů skrývá změť hvězd, plynu a prachu. Ale jak rádiové i rentgenové dalekohledy mohou sledovat význačný výtrysk vysokoenergetických částic, který proudí z galaktického jádra. Tento kompozitní snímek ve falešných barvách s centrální oblastí Cen A vpravo dole ukazuje červeně rádiovou emisi a modře rentgenové záření přes vnitřních 4000 světelných let výtrysku. Jeden z nejpodrobnějších snímků svého druhu ukazuje, jak se rentgenová a rádiová místa váží s výtryskem a poskytuje tak vodítko pro porozumění energetického proudu. Výtrysk, který svoji energii čerpá ze superhmotné černé díry, je ohraničený poměrně úzkým úhlem a zdá se, že většinu svého rentgenového záření vytváří vlevo nahoře (modřejší barvy), tedy dále od jádra, kde výtrysk začíná kolidovat s hustším plynem v Centaurus A.

Štítky: Rádio, Rentgenový, Výtrysk, Aktivní galaxie, Centaurus A


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »